Fundacja Solidarności Międzynarodowej niesie pomoc państwom Europy Wschodniej w walce z koronawirusem
Gruzja, Ukraina, Mołdawia i Białoruś. To właśnie w tych czterech krajach Fundacja Solidarności Międzynarodowej pomaga w walce z koronawirusem. O szczegółach w audycji "7 dni: Wschód" mówił prezes fundacji Rafał Dzięciołowski.
2020-04-30, 21:51
Posłuchaj
Rafał Dzięciołowski wskazał, że organizacja, którą kieruje, od lat prowadzi we wskazanych państwach szereg projektów w ramach współpracy rozwojowej.
- Nie jesteśmy również obojętni na szalejącą na świecie pandemię i uznaliśmy, że jest rzeczą niezbędną takie przeformowanie naszego zaangażowania, by uwzględnić potrzeby partnerów związane z walką z koronawirusem - zaznaczył rozmówca Polskiego Radia 24.
Powiązany Artykuł
Ukraina: do 11 maja przedłużono restrykcje związane z pandemią
Respiratory i koncentratory tlenu
Dla dwóch szpitali w Mołdawii fundacja zakupiła dwa respiratory. Obecnie realizowane jest zamówienie na 37 sztuk koncentratorów tlenu. - Zgodnie z potrzebami mołdawskich szpitali zostaną rozdysponowane na początku maja. Środki finansowe na zakup sprzętu pochodzą z polskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych - zaznaczył Dzięciołowski i dodał, że miały być one przekazane w ramach współpracy rozwojowej na różne zaplanowane wcześniej działania.
- W trybie pilnym przekierowano je na walkę z koronawirusem. Jeśli chodzi o pomoc dla Białorusi, to Fundacja Solidarności Międzynarodowej stała się operatorem dużego działania międzyrządowego. Objęło ono przetransportowanie 75 tys. litrów płynu dezynfekującego, 100 tys. maseczek i prawie tysiąca opakowań leku Arechin wykorzystywanego jako środek towarzyszący w leczeniu COVID-19 - wyjaśnił Rafał Dzięciołowski.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
"Epidemia nie zna granic". Polska pomoc ze środkami do walki z COVID-19 trafiła na Białoruś
Pomoc dla ukraińskiego szpitala
Na Ukrainie natomiast, dla jednego z lwowskich szpitali pulmonologicznych, fundacja zakupiła trzy odsysacze niezbędne przy terapii osób podłączonych do respiratorów.
Ponadto w audycji rozmowa z Danielem Szeligowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych na temat utraty stanowiska szefa ukraińskiej Służby Celnej przez Maksyma Nefiodowa, który miał zamiar przeprowadzić głęboką jej reformę, w tym wykorzenić korupcję, głównie wśród ukraińskich celników na granicy z Polską.
Natomiast Andrzej Korkus, prezes EWL Group, mówił o kwestii pracowników sezonowych w związku ze zbliżającym się sezonem zbioru owoców.
***
Audycja: "7 dni: Wschód"
Prowadzący: Piotr Pogorzelski
Data emisji: 30.04.2020
Godzina emisji: 20.35
REKLAMA
Polskie Radio 24/db
Polecane
REKLAMA