Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech

W dniu 25. rocznicy podpisania Traktatu o dobrym sąsiedztwie polsko-niemieckim goście Polskiego Radia 24 zgodnie przyznali, że stosunki Polski z zachodnim sąsiadem uległy znacznemu ochłodzeniu. O relacjach obu państw i przyszłości UE dyskutowali w Debacie Dnia Jakub Jałowiczor z tygodnika "Gość Niedzielny" i  Łukasz Rogojsz z tygodnika "Newsweek".

2016-06-17, 19:18

Wizyta prezydenta Dudy w Niemczech
Andrzej Duda i Angela Merkel. Foto: EPA/JOERG CARSTENSEN

Posłuchaj

17.06.16 Łukasz Rogojsz: „Obóz rządzący bardzo intensywnie kładzie nacisk na politykę historyczną i bardzo umiejętnie gra na resentymentach swojego elektoratu właśnie względem Niemców”.
+
Dodaj do playlisty

Łukasz Rogojsz podkreślił, że w pewnym stopniu nastąpiło ochłodzenie w relacjach polsko-niemieckich. - Widać, że interesy są rozbieżne – zaznaczył. Gość Polskiego Radia 24 odniósł się także do polityki krajowej. - Obóz rządzący bardzo intensywnie kładzie nacisk na politykę historyczną i bardzo umiejętnie gra na resentymentach swojego elektoratu właśnie względem Niemców – podkreślił. - Mówi się, że Niemcy nie mają prawa uczyć nas demokracji czy pouczać w jakiejkolwiek kwestii właśnie ze względu na relacje polsko-niemieckie i zaszłości historyczne – dodał.

Jakub Jałowiczor zaznaczył z kolei, że istnieje kilka punktów, w których Polska i Niemcy mają sprzeczne interesy. - Jest to np. kwestia sankcji wobec Rosji - powiedział. Gość Polskiego Radia 24 dodał, że relacje polsko-niemieckie nie są dobre. Odniósł się także do przyszłości Unii Europejskiej: - Instytucje unijne poszerzają swoje kompetencje. Jest wiele spraw symbolicznych, które przypominają państwo, jak np. flaga czy hymn UE, ale są też kwestie czysto praktyczne, jak np. ta, że decyzje - często niekontrolowane przez poszczególne państwa członkowskie - mogą zapadać w Brukseli – podkreślił.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Jakub Kukla.

REKLAMA

Polskie Radio 24/pr/pj

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej