Prawda czy fałsz? "Trzeba sprawdzać, komu zależy na sianiu dezinformacji"
- Jeśli ktoś kogoś straszy podniesieniem wieku emerytalnego, to zapewne robi to ten, kto stoi po stronie obniżania wieku emerytalnego. A w jego interesie jest przestraszyć jak najwięcej własnych wyborców - powiedziała w Polskim Radiu 24 dr Paulina Piasecka, prorektor ds. dydaktycznych z Uniwersytetu Civitas i ekspertka od spraw cyberbezpieczeństwa.
2025-04-29, 22:00
Ekspertka zwróciła uwagę, iż panuje powszechna opinia, że wielu młodych Polaków ma problem w oddzielaniu prawdy od dezinformacji w Internecie. Widać ich kłopoty z określeniem, co jest zgodne ze stanem rzeczywistym, zwłaszcza w odniesieniu do informacji o globalnych wydarzeniach. Ale, jak stwierdziła, jest na to rada "bo jak mawiał mój nauczyciel łaciny: »est modus in rebus«, »jest umiar w rzeczach«, i dlatego trzeba szukać balansu pomiędzy różnymi źródłami informacji".
Posłuchaj
REKLAMA
Ekspertkę zapytano, jak można oceniać dużą podatność wielu Polaków na pojawiające się w Internecie medialne przecieki o rzekomych planach rządu o podniesieniu wieku emerytalnego, choć przy obecnym rozkładzie głosów w Sejmie nie ma szans na przegłosowanie takiej ustawy.
- Przedstawiają im tę wersję rzeczywistości, która najlepiej pasuje do ich opowieści o świecie. Ale wielu uczestników debaty publicznej celowo i świadomie przekręca informacje. Wykorzystuje do tego taki sposób opowiadania o rzeczywistości, który tak zupełnie do końca fałszywy nie jest - mówiła dr Paulina Piasecka.
Jak odróżnić prawdę od fałszu?
Prorektorka Uniwersytetu Civitas powiedziała, że gdy słyszy dwie odmienne wersje opowieści o otaczającej ją rzeczywistości, wtedy zawsze wybiera tę, która wydaje jej się najbardziej wiarygodna i związana ze stanem faktycznym.
REKLAMA
- To jest nawiązanie do kolejnej rzymskiej maksymy, tym razem z prawa rzymskiego, też mówiącej o poszukiwaniu prawdy: "ten uczynił, komu przyniosło to korzyść". Dlatego jeśli ktoś kogoś straszy podniesieniem wieku emerytalnego, to zapewne robi to ten, kto stoi po stronie obniżania wieku emerytalnego. A w jego interesie jest przestraszyć jak najwięcej własnych wyborców. Dlatego trzeba zawsze sprawdzać, czyje interesy stoją za wygłaszaniem tego typu poglądów - tłumaczyła dr Paulina Piasecka.
****
Audycja: Pomówmy o tym
Prowadzi: Paweł Wojewódka
Gość: dr Paulina Piasecka (prorektor ds. dydaktycznych i ekspertka od spraw cyberbezpieczeństwa z Uniwersytetu Civitas)
Data emisji: 29.04.2025
Godzina emisji: 21.06
Źródło: PR24/k
REKLAMA
REKLAMA