Polityka zagraniczna rządu PiS. Czas podsumowań
16 listopada minie rok od zaprzysiężenia rządu Beaty Szydło. Jak w ostatnich miesiącach kształtowała się polityka zagraniczna naszego kraju? O tym w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 rozmawiali Małgorzata Bonikowska z Centrum Stosunków Międzynarodowych i Jarosław Guzy, ekspert ds. spraw międzynarodowych.
2016-11-04, 19:23
Posłuchaj
Jedną z zapowiedzi premier Beaty Szydło było podniesienie statusu Polski na arenie międzynarodowej. – Dotychczasowa polityka zagraniczna rządu jest bardzo nierówna – oceniała w Polskim Radiu 24 Małgorzata Bonikowska. – O ile rozumiem konieczność wyrównania pewnych niedoborów, czyli wzmocnienia pewnych akcentów, które w ostatnich latach były zaniedbywane, to kontrowersje wzbudza spór na linii Warszawa-Bruksela – wskazywała gość Debaty Dnia.
W opinii Małgorzaty Bonikowskiej, na pochwałę zasługuje m.in. aktywność Polski w regionie. Ekspertka zaznaczyła przy tym, że spór z Brukselą, dotyczący funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego, pogarsza percepcję naszego kraju w Unii Europejskiej.
Z kolei Jarosław Guzy podkreślał w Polskim Radiu 24, że rząd Prawa i Sprawiedliwości stara się zmienić status Warszawy w UE. – Wcześniej Polska opierała swoją politykę na Niemcach, to były relacje asymetryczne – wyjaśniał gość Debaty Dnia. Zdaniem eksperta, w ostatnich latach Polska była państwem "klienckim" i pod obecnymi rządami próbuje stać się pełnoprawnym członkiem Wspólnoty. – PiS chce zerwać z dotychczasową polityką. To dlatego Bruksela chce zepchnąć polski rząd do kąta, a nie, że w kraju mamy spór dotyczący TK – mówił Jarosław Guzy.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu był Robert Bogdański.
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Polskie Radio 24/mp/tj
________________
REKLAMA
Data emisji: 4.11.16
Godzina emisji: 17.18
REKLAMA