more_horiz

Ustawa dezubekizacyjna. "Nie można karać dwa razy za to samo"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2016 19:40
Byli funkcjonariusze Służby Bezpieczeństwa będą mieli niższe emerytury i renty. Według przyjętego przez rząd projektu, ponad 30 tysięcy pracowników aparatu bezpieczeństwa PRL będzie otrzymywało świadczenia nie wyższe niż średnie emerytury i renty przyznawane przez ZUS. Sprawę w Debacie Dnia Polskiego Radia 24 komentowali Łukasz Zboralski z "Do Rzeczy" i Wiesław Dębski, publicysta.
Audio
  • 25.11.16 Ustawa dezubekizacyjna. "Nie można karać dwa razy za to samo"
Akta IPN
Akta IPN Foto: Adrian Grycuk/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Jak podkreślał Wiesław Dębski, działania rządu budzą pewne kontrowersje. – Nie można karać dwa razy za to samo. Już rząd Donalda Tuska wprowadził ustawę, zgodnie z którą dokonano znaczących cięć emerytur pracowników SB – wskazywał gość Polskiego Radia 24.


Od lewej: Wiesław Dębski, Robert Bogdański i Łukasz Zboralski; Foto: PR24/JW Od lewej: Wiesław Dębski, Robert Bogdański i Łukasz Zboralski; Foto: PR24/JW

Z kolei Łukasz Zboralski zauważył w Debacie Dnia, że przez ostatnie lata państwo polskie nie poradziło sobie z kwestią rozliczenia ludzi służb specjalnych PRL. – Nie rozliczyliśmy wszystkich. Lepiej byłoby, aby każdy, począwszy od szeregowych funkcjonariuszy, odpowiedział za swoje czyny indywidualnie. W ten sposób powinniśmy weryfikować, a nie obcinać świadczenia wszystkim pracownikom – komentował publicysta "Do Rzeczy".

Według planów rządu, nowe prawo ma wejść w życie 1 stycznia 2017 roku. Natomiast świadczenia emerytalne i rentowe w nowej wysokości będą wypłacane od 1 października 2017 roku.

Więcej tematów i komentarzy w całej rozmowie.

Gospodarzem był Robert Bogdański

Polskie Radio 24/mp

Debaty dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

__________________

Data emisji: 25.11.16

Godzina emisji: 17.16


Zobacz także

Zobacz także