Debata Dnia: Spór wokół reformy wymiaru sprawiedliwości

Pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf krytykuje wniosek PiS o zbadanie, czy jej wybór był zgodny z ustawą zasadniczą. Wczoraj, wniosek w tej sprawie do Trybunału Konstytucyjnego zgłosiła grupa 50 posłów partii Jarosława Kaczyńskiego. O sporze wokół reformy wymiaru sprawiedliwości mówili w Debacie Dnia Łukasz Lipiński (Polityka Insight) i Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie).

2017-03-03, 18:02

Debata Dnia: Spór wokół reformy wymiaru sprawiedliwości
Warszawa, 02.03.2017. Wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki podczas posiedzenia Senatu, 2 bm. W pierwszym dniu posiedzenia Senat debatuje nad ustawą powołującą Komisję Weryfikacyjną ds. dzikiej reprywatyzacji w stolicy/fot.PAP/Marcin Obara

Posłuchaj

03.03.2017 Łukasz Lipiński (Polityka Insight) i Piotr Nisztor (Gazeta Polska Codziennie) o reformie sprawiedliwości.
+
Dodaj do playlisty

Podczas konferencji prawników w Katowicach Małgorzata Gersdorf mówiła, że sędziowie spotykają się w nadzwyczajnym czasie. "W sposób bezprecedensowy atakuje się sądy, władzę sądowniczą, no i personalnie jeszcze mnie"  mówiła pierwsza prezes SN. Dodała, że wszystko to dzieje się w 100-lecie powstania odrodzonego sądownictwa powszechnego i Sądu Najwyższego. "Może dojść do zburzenia tego, co zbudowano po zaborach. Chciałabym, żebyśmy mogli tego uniknąć"  dodała Małgorzata Gersdorf.

Poseł PiS Arkadiusz Mularczyk  który wcześniej tłumaczył zasadność wniosku  mówił, że prezes Sądu Najwyższego działał na podstawie uchwały, która nie była publikowana ani w Dzienniku Ustaw ani w Monitorze Polskim, a była dokumentem wewnętrznym w Sądzie Najwyższym.

Zdaniem Lipińskiego, wniosek posłów PiS to czysto polityczna akcja. – Wrzutka, która ma co najmniej uciszyć i zastraszyć sędzię Gersdorf, a jeśli się nie podda, doprowadzić do jej odwołania – mówił. 

Piotr Nisztor podkreślał z kolei, że od wielu lat mówi się o konieczności przeprowadzenia reformy wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że obecna władza doszła do podobnych wniosków i chce wdrożyć zmiany. – To jest normalne, ale garstce sędziów reforma się nie podoba, bo utracą wpływy. Niektórzy przekroczyli delikatną granicę, której przekraczać nie powinni, zabierając głos w sprawach politycznych – wyjaśniał.

REKLAMA

Według Nisztora, dotychczas sędziowie funkcjonowali jak "pączki w maśle" i dodatkowo byli chronieni przez immunitet. – To powinno działać w drugą stronę. Jeśli my zależymy od tych osób, powinniśmy wiedzieć kim są, jaki mają majątek, być świadomi, kto nas osądza – podsumował.

Łukasz Lipiński przypomniał, że wymiar sprawiedliwości to jedna z dziedzin, która była najczęściej reformowana. – Mieliśmy najwięcej ministrów sprawiedliwości, każdy z nich miał swój pomysł i wprowadzał swoje zmiany. Ale do tej pory politycy pilnowali się zasady podziału władzy – zaznaczył. W jego ocenie, nie chodzi obecnie o zreformowanie sądów, ale władza wykonawcza chce uzyskać wpływy, jeśli chodzi o orzecznictwo.


Łukasz Lipiński, Łukasz i Piotr Nisztor/fot.PR24/MS Łukasz Lipiński, propwadzący Łukasz Zboralski i Piotr Nisztor/fot.PR24/MS

W rozmowie także m.in. o kandydaturze Jacka Saryusz-Wolskiego na szefa Rady Europejskiej i kontrowersjach wokół wycinki drzew. 

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu był Łukasz Zboralski.

Polskie Radio 24/ip


----------------------------

Data emisji: 03.03.2017

Godzina emisji: 17:18

----------------------------

Debata Dnia - wszystkie audycje

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej