Reelekcja Donalda Tuska. "Niemcy stracą w Polsce sojusznika"
Nie milkną echa wyboru Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej. Na szczycie w Brukseli 27 państw opowiedziało się za jego reelekcją, jedynie Polska była przeciwko. Sytuację komentowali w Debacie Dnia Anna Wittenberg (Dziennik Gazeta Prawna) i Dominik Zdort (szef portalu tvp.info).
2017-03-10, 18:20
Posłuchaj
Dominik Zdort wskazywał, że elektorat PiS otrzymał potwierdzenie, iż były premier jest kandydatem niemieckim i nie reprezentuje polskiego interesu. – To jedyny element, który można nazwać sukcesem PiS – ocenił. Jego zdaniem, tak ostre forsowanie przez Niemcy kandydatury Donalda Tuska spowoduje, że stracą oni w Polsce dużego sojusznika. – Niemcy szantażem zbudowali obóz większościowy, jasne było, że każde państwo głosowało przeciwko nam – wyjaśniał. Dodał, że te wybory pokazały, iż propozycji polskiego rządu nie traktuje się poważnie.
Anna Wittenberg przypomniała, że gdy w czwartek przyszło do wyborów, a wszystkie kraje opowiadały się za Tuskiem, Polska "szła jeszcze bardziej na ostro". – Trudno było uwierzyć, że rząd PiS na takie koszty się naraża. Może twardemu elektoratowi pokazali, że są nasi, ale koszt międzynarodowy tej operacji będzie nam się mocno odbijał – podkreśliła.
Gość zaznaczyła również, że fiaskiem polskiego rządu jest to, iż nie udało mu się zmontować żadnej sensownej koalicji i nawet kraje, na które liczył, zostawiły go na lodzie. – Ciężko nam teraz będzie wypracowywać kompromisy i bronić swojej pozycji. Oś stosunków zagranicznych, które postawiono za priorytetowe, trochę się rozsypuje – podsumowała.
W rozmowie także o strajku rodziców przeciwko reformie edukacji.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu był Łukasz Zboralski.
Polskie Radio 24/ip
Debata Dnia w Polskim Radiu 24
REKLAMA
____________________
Data emisji: 10.03.2017
Godzina emisji: 17:18
REKLAMA