X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Otoczenie prezydenta może przekonać Andrzeja Dudę do weta"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 18:00
"Na razie nie ma mowy o kolejnych wetach prezydenta do przepisów dot. sądownictwa; zależy co będzie się działo; diabeł tkwi w szczegółach" - powiedziała w środę doradczyni prezydenta Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska. O reformie wymiaru sprawiedliwości mówili w audycji Debata Dnia Joanna Miziołek (Wprost) i Maciej Chudkiewicz (Tygodnik Solidarność).
Audio
  • 29.11.2017 Joanna Miziołek i Maciej Chudkiewicz o pracach nad reformą sądownictwa.
Doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, 29 bm. w Sejmie. Komisja kontynuuje prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym.
Doradca społeczny prezydenta RP Andrzeja Dudy Zofia Romaszewska podczas posiedzenia komisji sprawiedliwości i praw człowieka, 29 bm. w Sejmie. Komisja kontynuuje prace nad prezydenckim projektem ustawy o Sądzie Najwyższym. Foto: PAP/Marcin Obara

Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka wznowiła prace nad projektem prezydenta dot. nowej ustawy o Sądzie Najwyższym. Wcześniej, w czasie przerwy w obradach komisji, w Sejmie odbyło się spotkanie dot. tego projektu. Uczestniczyli w nim m.in., szef komisji Stanisław Piotrowicz (PiS), doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska, minister w Kancelarii Prezydenta Anna Surówka-Pasek oraz wiceszef Kancelarii Prezydenta Paweł Mucha.

Według Joanny Miziołek politycy PiS powinni podejmować takie działania, by sędziowie byli apolityczni. – Wnoszone dzisiaj poprawki świadczą o upolitycznieniu sprawy. Doradczyni prezydenta Zofia Romaszewska i minister Surówka były tym zaskoczone – otoczenie prezydenta nie rozumie co się dzieje z projektami, które są w komisji. Okazuje się ostatecznie, że te projekty są takie, jakie zawetował prezydent. Nie widzę w tym sensu – powiedziała dziennikarka.

W opinii Macieja Chudkiewicza Zofia Romaszewska ma spory wpływ na prezydenta. – Po tylu spotkaniach prezesa PiS i prezydenta wszystko powinno być dogadane. Wydaje się, że scenariusz szybkiego przeprowadzenia reformy istnieje, teraz to nie jest takie oczywiste. O ile z KRS sprawa jest załatwiona, to poprawki do ustawy o SN są dziwne – mówił gość Polskiego Radia 24.

Maciej Chudkiewicz i Joanna Miziołek Maciej Chudkiewicz i Joanna Miziołek

Zdaniem Joanny Miziołek otoczenie prezydenta może przekonać prezydenta do weta. – Zofia Romaszewska mówiła, że nie będzie namawiała prezydenta do weta, ale że ma złe przeczucia. Otoczenie prezydenta jest konfrontacyjnie nastawione do reformy sądownictwa. Te poprawki wymknęły się obozowi prawicy spod kontroli, miało dojść do załagodzenia sytuacji, a do dogadania się nie doszło. Jak prezydent wróci z podróży, to będzie stanowczy. Nikt nad klubem PiS-u nie panuje, ani nad poprawkami, które są zgłaszane – przewidywała komentatorka.

Jak podkreślał Maciej Chudkiewicz, prace nad ustawami ze strony opozycji przebiegają znacznie spokojniej. - Spodziewałem się czegoś mocniejszego ze strony opozycji, a widzę tylko Borysa Budkę i Kamilę Gasiuk-Pihowicz, którzy próbują coś robić. Nie ma tego, co było pół roku temu. Opozycja została zmarginalizowana stworzeniem sztucznego sporu między prezydentem a prezesem PiS – to jest gra, a nie realny konflikt – stwierdził publicysta.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

____________________ 

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 29.11.2017

Godzina emisji: 17:10


Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Debata Poranka: Publicyści o reformie sądownictwa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 09:27
Trwają prace nad reformą sądownictwa. Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła już prezydenckie poprawki do ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa, teraz analizowana jest ustawa zmieniająca funkcjonowanie Sądu Najwyższego. W Debacie Poranka rozmowa Z Marcinem Bąkiem z Telewizji Republika i Hubertem Biskupskim z Super Expressu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Michał Woś o zmianach w KRS: uwzględniono elementy ważne dla prezydenta

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 08:33
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła poprawki do ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa i opowiedziała się za uchwaleniem projektu. – Chcemy, by w KRS byli sędziowie wybierani przez organ, który (…) ma demokratyczny mandat, czyli przez parlament – mówił w Polskim Radiu 24 Michał Woś, wiceminister sprawiedliwości.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert o zmianach w KRS: wydaje się, że sprawa została dopracowana z głową państwa

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 11:41
Sejmowa komisja sprawiedliwości przyjęła poprawki do ustawy o Krajowej Rady Sądownictwa i opowiedziała się za uchwaleniem projektu. – Skoro jesteśmy już na takim etapie legislacyjnym, wydaje się, że sprawa została dopracowana z głową państwa – komentował w Polskim Radiu 24 Maciej Cholewiński, Fundacja Prawo dla Obywatela. Obrady Komisji sprawiedliwości relacjonują nasi reporterzy: Ewa Wasążnik i Michał Walczyk. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezydent podpisze ustawy reformujące sądownictwo? Komentarz

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 12:25
Poprawki zgłoszone przez PiS do prezydenckiego projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym są „fatalne” i nie do zaakceptowania – oświadczyła doradczyni prezydenta, Zofia Romaszewska. – To mocna wypowiedź – komentował w Polskim Radiu 24 dr Andrzej Anusz, politolog z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Romaszewska oceniła jednocześnie, że zaproponowane zmiany do projektu ustawy o KRS są „w porządku”.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rzecznik KRS: naciski na sędziów najczęściej idą ze strony politycznej

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 13:37
Trwają sejmowe prace nad reformą Krajowej Rady Sądownictwa. W myśl propozycji, sędziowie do KRS mają być wybierani przez Sejm. W audycji Jakim Prawem rozmowa z sędzią Waldemarem Żurkiem, rzecznikiem Krajowej Rady Sądownictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kontrowersje wokół słów prof. Małgorzaty Gersdorf. "Powinna zrzec się urzędu"

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2017 16:30
"Sędziowie Sądu Najwyższego nie chodzili z żadnymi świeczkami. Nigdy nie byłam politykiem, nie mam swady politycznej. Bronię niezależności sądów i sądownictwa" - powiedziała na Komisji Sprawiedliwości pierwsza prezes Sądu Najwyższego Małgorzata Gersdorf. Internauci jednak szybko znaleźli zdjęcia, które poddają w wątpliwość jej słowa. Sprawę skomentowali w Rozmowie Polskiego Radia 24 Marcin Horała (PiS) i Marek Sowa (Nowoczesna).
rozwiń zwiń