Donald Trump zdymisjonował sekretarza stanu Rexa Tillersona
Amerykański prezydent poinformował o odwołaniu Tillersona ze stanowiska sekretarza stanu i powołaniu na tę funkcję dotychczasowego szefa CIA Mike’a Pompeo. - Mike Pompeo to wojskowy, więc jest niezłym analitykiem, ale też potrafi się dostosować do „wodza naczelnego” - tak o zmianie na stanowisku sekretarzu stanu USA mówił w audycji Debata Dnia Tomasz Wróblewski (Warsaw Enterprise Institute). Gościem Debaty był w PR24 był też Marek Tejchman („Dziennik Gazeta Prawna”).
2018-03-13, 18:00
Posłuchaj
Rex Tillerson o swej dymisji dowiedział się z Twittera. Prezydent USA Donald Trump wyjaśniał we wtorek, że nie zgadzał się ze zdymisjonowanym sekretarzem stanu Rexem Tillersonem w kluczowych sprawach, takich jak umowa nuklearna z Iranem, a z nominowanym na jego miejsce Mike'iem Pompeo „nadaje na tych samych falach”.
Zdaniem Tomasza Wróblewskiego nowy szef amerykańskiej dyplomacji „Mike Pompeo to człowiek bliższy duchem prezydentowi Donaldowi Trumpowi”. - Pracowałem z nowym sekretarzem stanu USA Mikiem Pompeo w ramach współpracy z Heritage Foundation. Miał ogromny wpływ na konserwatywne środowiska USA w sprawach bezpieczeństwa, więc ta nominacja to nie jest zaskoczenie. Polityka zagraniczna staje się priorytetem rządu USA – powiedział analityk.
Według Marka Tejchmana Rex Tillerson nie miał pełnego wsparcia ze strony Departamentu Stanu. – Problemem Rexa Tillersona było to, że nie potrafił ułożyć sobie relacji z Departamentem Stanu USA. Był człowiekiem biznesu, gdzie panuje inna forma zarządzania. Mam wrażenie, że prezydentura Trumpa zaczęła się stabilizować w ostatnim czasie. Poprawiły się jego oceny w oczach wyborców oraz jego możliwości polityczne w Partii Republikańskiej. Te ruchy umacniają Trumpa jako przywódcę Republikanów – mówił dziennikarz.
W ocenie Tomasza Wróblewskiego Mike Pompeo będzie dobrze wykonywał rozkazy prezydenta. - Pompeo jest człowiekiem, który wszystko konsultuje, więc na dziś ma większe zaufanie prezydenta Trumpa. W sytuacji, gdy wiele kryzysów międzynarodowych jest pootwieranych, taka osoba jest Trumpowi potrzebna. Pompeo to wojskowy, więc jest niezłym analitykiem, ale też potrafi się dostosować do „wodza naczelnego”. To nie przypadek, że w administracji Trumpa jest tylu dawnych wojskowych – wskazywał gość Polskiego Radia 24.
REKLAMA
Jak podkreślał Marek Tejchman, dla Polski kluczowe jest pytanie o dalsze priorytety polityki zagranicznej USA. - Nowemu sekretarzowi stanu przylepiono łatkę polityka prorosyjskiego, co jest opinią, którą wygłasza się, gdy się chce kogoś zdyskredytować w administracji amerykańskiej. Jednak trudno w amerykańskiej polityce bronić relacji z Rosją – kongresmeni i służby zdały egzamin z wyzwania ze strony Rosji po wyborach prezydenckich. W Stanach toczy się dyskusja, gdzie są priorytety w polityce zagranicznej USA. Czy priorytetem jest polityka europejska i zaangażowanie na Ukrainie, czy ważniejsze jest zagrożenie terrorystyczne związane z wojną w Syrii? – zastanawiał się komentator.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
Polskie Radio 24/IAR/PAP
REKLAMA
____________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 13.03.2018
Godzina emisji: 17:08
REKLAMA