Debata Dnia. „PiS stało się ofiarą swoich sukcesów w polityce społecznej”
Przedstawiciele rządu i części środowiska osób niepełnosprawnych podpisali we wtorek, w Centrum Partnerstwa Społecznego „Dialog” Porozumienie ws. wsparcia osób niepełnosprawnych. Z udziałem minister rodziny i pracy Elżbiety Rafalskiej oraz pełnomocnika rządu ds. osób niepełnosprawnych Krzysztofa Michałkiewicza zebrała się tam Krajowa Rada Konsultacyjna ds. Osób Niepełnosprawnych. O proteście opiekunów osób niepełnosprawnością w Sejmie mówili w audycji Debata Dnia Maciej Kożuszek („Gazeta Polska Codziennie”) i Mariusz Gierej (portal mPolska24.pl).
2018-04-24, 19:00
Posłuchaj
„Przedstawiona propozycja porozumienia między rządem a protestującymi rodzicami osób niepełnosprawnych nie jest dla nas porozumieniem; nie wierzymy w dobrą wolę rządu” - oświadczyła we wtorek Iwona Hartwich z Komitetu Protestacyjnego Rodziców Osób Niepełnosprawnych.
Zdaniem Mariusza Giereja należy zrozumieć, że nasz system świadczeń rodzinnych jest bardzo skomplikowany. - Pogubiliśmy się w tym systemie, wymaga on uporządkowania. Okazją do remanentu systemu było wprowadzenie programu 500 Plus, jednak wymagało to decyzji politycznej, której nie było. Protest opiekunów osób z niepełnosprawnością to pochodna dwóch rzeczy – to Beata Szydło powinna być w Sejmie, zamiast premiera Morawieckiego. Do tego rząd chwalił się rewelacyjnym stanem budżetu – mówił gość Polskiego Radia 24.
Według Macieja Kożuszek kryzys nie został zażegnany. – Dziwna jest debata o to kto ma prawo do reprezentowania osób z niepełnosprawnością. Rząd podpisał porozumienie symboliczne, nie ma ono przełożenia na prawo. Pani Hartwich ma prawo porozumienia nie podpisywać. Przestrzegałbym członków obozu rządowego przed suflowaniem narracji o politycznym nastawieniu protestu w Sejmie. To przekaz nie do wygrania – powiedział publicysta.
W ocenie Mariusza Giereja politycy powinni mieć umiar. – Polska polityka zostawiła tych ludzi samych sobie przez lata. W tym sporze wymagana jest z jednej strony wrażliwość polityków PiS, a z drugiej strony wymagane będzie trochę rozsądku środowiska niepełnosprawnych, by wyhamować postulaty polityczne. Budżet nie jest z gumy, PiS przeszarżowało i stało się ofiarą swoich sukcesów w dziedzinie polityki społecznej. Jeśli się pokazuje, że na wszystko są pieniądze, to teraz trzeba wygospodarować część tych pieniędzy. „Piątka” Morawieckiego też w tym nie pomogła – wskazywał analityk.
REKLAMA
Jak podkreślał Maciej Kożuszek rozmowy w korytarzu sejmowym niczemu nie służą poza biczowaniem polityków – To był idealny moment, by powiedzieć, że „przez lata były zaniedbania, ale my też mamy sobie coś do zarzucenia”. Dla mnie najlepszym sposobem działania wszystkich, którzy chcą rozmawiać z protestującymi jest nie wychodzenie do nich, tylko zapraszanie ich w inne miejsce. Jednym z pierwotnych postulatów było umożliwienie pracy opiekunów osób z niepełnosprawnością, bez tracenia renty. Ten ruch można było wykonać od razu – stwierdził redaktor.
W audycji także o restytucji mienia ofiar Holokaust w amerykańskim Kongresie.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Piotr Wąż.
REKLAMA
Polskie Radio 24/PAP
____________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 24.04.2018
Godzina emisji: 18:10
24.04.2018 Maciej Kożuszek i Mariusz Gierej o porozumieniu z częścią organizacji zrzeszających osoby z niepełnosprawnością.
REKLAMA
REKLAMA