Czy popkultura zaczyna odzyskiwać polskie symbole narodowe?

2018-05-02, 19:05

Czy popkultura zaczyna odzyskiwać polskie symbole narodowe?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: PAP/Andrzej Grygiel

- Dzień Flagi jest nieoceniony i bardzo pozytywny, bo promuje utożsamianie się z symbolami narodowymi nie tylko w święta narodowe. Promuje tzw. miękki patriotyzm, patriotyzm życia codziennego i przywiązanie do symboli narodowych w codziennych czynnościach – powiedział w Debacie Dnia historyk Grzegorz Wołk z Instytutu Pamięci Narodowej. O znaczeniu obchodzonego przez Polaków 2 maja Dnia Flagi mówił także dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Posłuchaj

2.05.18 Robert Kostro i Grzegorz Wołk o polskiej fladze
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślił w Polskim Radiu 24 Robert Kostro, Polacy są przywiązani do swojej flagi, chociaż w porównaniu z Amerykanami, Francuzami czy Szwajcarami zdaje się, że używają jej mniej spontanicznie.

- W Polsce z flagą związany jest element oficjalności. Boimy się wystawiać flagę poza wielkimi świętami narodowymi. Tymczasem np. w Szwajcarii wiszą one właściwie na okrągło, są poniekąd logo państwa, czymś, co jest dla Szwajcarii charakterystyczne. Z kolei np. w Stanach Zjednoczonych czy w Wielkiej Brytanii barw tych używa się często w popkulturze. Panuje tam ogromne przywiązanie do flagi i symboli, ale popkultura sprawia, że są też nieco nadużywane – dodał Kostro.

Grzegorz Wołk zauważył, że Polacy powszechnie wykorzystują flagę w sporcie, co nie jest tak popularne w przypadku innych nacji.

- Czasem spotyka się to z oburzeniem. Po fladze narodowej nie powinno się bowiem pisać, a na imprezach sportowych powszechne jest wykorzystywanie flagi do wypisywania na niej np. miejscowości. Niewątpliwie dla osób, które to robią nie jest to profanacja, ale będąc czysto prawnie rygorystycznym, taki element jest niedozwolony – podkreślił Wołk.

Dodał jednocześnie, że Polacy pokochali także różne sportowe gadżety, w których mocno eksponowane są elementy narodowe. – Ponadto, jeżeli przyjrzymy się głównie odzieży sprzedawanej współcześnie to widzimy, że elementy patriotyczne coraz mocniej się przebijają. Odzież patriotyczna to sztandarowy przykład na to, jak popkultura zaczyna odzyskiwać polskie symbole narodowe – podsumował.

Goście rozmawiali także o świętach 1 i 3 maja.

Więcej w całej rozmowie.

Gospodarzem audycji był Piotr Wąż.

Polskie Radio 24

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 2.05.18

Godzina emisji: 18:06


Polecane

Wróć do strony głównej