Andrzej Duda na forum RB ONZ. Kwestia reparacji i Smoleńsk
"Dla szukających sprawiedliwości, prawo musi być wsparciem; dotyczy to takich kwestii, jak rekompensaty za straty historyczne, czy współczesne śledztwa ws. katastrof lotniczych, w tym pełne wyjaśnienie przyczyn katastrofy polskiego samolotu w Smoleńsku" - mówił prezydent na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wystąpienie Andrzeja Dudy skomentowali w Debacie Dnia Maciej Chudkiewicz („Tygodnik Solidarność”) i Jacek Nizinkiewicz („Rzeczpospolita”).
2018-05-17, 20:00
Posłuchaj
W związku z objęciem przez Polskę przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa Narodów Zjednoczonych prezydent prowadził w czwartek debatę poświęconą roli prawa międzynarodowego w utrzymaniu pokoju i bezpieczeństwa na świecie. "Nie ma pokoju bez prawa” - powiedział prezydent Andrzej Duda w siedzibie ONZ w Nowym Jorku.
Prezydent Andrzej Duda wyraził przekonanie, że prawo międzynarodowe dla cywilizowanych krajów stanowi najważniejsze narzędzie dla utrzymania długofalowego pokoju. Zachęcał do inwestowania we wzmacnianie prawa międzynarodowego, które jest filarem globalnego porządku. Polski prezydent zwracał uwagę na znaczenie mediatorów, moralnych autorytetów oraz dyplomacji Watykanu.
Prezydent poparł wysiłki dyplomatyczne na Półwyspie Koreańskim, proces pokojowy na Bliskim Wschodzie i nieskrępowany dostęp organizacji humanitarnych do ofiar konfliktu w Syrii. Poparł także plan rozmieszczenia sił pokojowych ONZ na Ukrainie. Potępił też użycie broni chemicznej w Syrii.
Według Jacka Nizinkiewicza kwestia katastrofy smoleńskiej powinna być bardziej poruszana na arenie międzynarodowej. – Spodziewałem się mocniejszego zaakcentowania kwestii reparacji wojennych i katastrofy smoleńskiej w przemówieniu prezydenta. Jestem zawiedziony, że tak słabo jest akcentowana kwestia Smoleńska za rządów PiS na arenie międzynarodowej. Za rzadko prosimy partnerów zagranicznych o pomoc w naciskaniu na stronę rosyjską o oddanie naszej własności jaką jest wrak i czarne skrzynki. Dobrze, że prezydent Duda o tym wspomniał i mam nadzieję, że będzie do tego wracał jak najczęściej – wskazywał dziennikarz.
Zdaniem Macieja Chudkiewicza to ważne, że prezydent Andrzej Duda poruszył temat katastrofy smoleńskiej podczas debaty Rady Bezpieczeństwa. – Fakt, że prezydent zabiera głos w kwestii Smoleńska to na pewno ukłon w stronę elektoratu. Dobrze, że takie słowa się pojawiły. Jeśli chodzi o kwestię Ukrainy, to mam wrażenie, że nasi wschodni sąsiedzi nie są teraz przekonani do naszej roli jako ich adwokata. Kilka razy się na nas zawiedli i pytanie co teraz mamy z tym zrobić – powiedział gość Polskiego Radia 24.
W ocenie Jacka Nizinkiewicza dbanie o pokój za naszą wschodnią granicą leży w interesie Polski. – Spokój na wschodniej flance, jak również zwracanie uwagi na to co Rosja robi na Ukrainie to także kwestia bezpieczeństwa Polski. Dobrze z punktu widzenia prestiżu, że prezydent przemawia w ONZ, ale dziwi mnie dlaczego nie doszło do spotkania Andrzeja Dudy z prezydentem Trumpem. Prezydent Duda nadal nie miał audiencji w Białym Domu, co nie najlepiej świadczy o sile polskiej dyplomacji. Polska podłożyła się na arenie międzynarodowej ustawą o IPN-ie – stwierdził redaktor.
W opinii Macieja Chudkiewicza przez lata Polska nie budowała skutecznej polityki historycznej. - Gdy mieliśmy awanturę o ustawę o IPN-ie, to premier Izraela, który miał własne problemy u siebie w kraju, bardzo mocno atakował Polskę. Jesteśmy takim chłopcem do bicia. Jeśli ktoś ma problemy, to warto zaatakować Polskę, ponieważ wiadomo, że nic nie zrobi. To się nie wiąże się z żadnymi kosztami. Ta ustaw wyciągnęła na wierzch pewne emocje i padła na podatny grunt – mówił publicysta.
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.
Polskie Radio 24/PAP
____________________
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje