Podkomisja smoleńska: ślady materiałów wybuchowych we wraku

"Zgodnie z posiadanymi dowodami liczne części samolotu, a także ciało przynajmniej jednej ofiary badane specjalistycznymi urządzeniami, w tym metodą chromatograficzną, wykazały obecność materiałów wybuchowych” - podała we wtorek w komunikacie podkomisja smoleńska. O materiałach wybuchowych w częściach Tu-154 mówili w audycji Debata Dnia Anna Szarzyńska („Sieci”) i Dawid Piekarz (politolog).

2018-06-05, 19:00

Podkomisja smoleńska: ślady materiałów wybuchowych we wraku
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Włodzimierz Pac/Polskie Radio

Posłuchaj

05.06.2018 Anna Sarzyńska i Dawid Piekarz o katastrofie smoleńskiej.
+
Dodaj do playlisty

Podkomisja do Ponownego Zbadania Wypadku Lotniczego poinformowała, że zakończono przegląd dowodów oraz analiz dostępnych komisji, a dotyczących zidentyfikowania materiałów wybuchowych na miejscu upadku samolotu Tu-154M, który uległ katastrofie w locie do Smoleńska 10 kwietnia 2010r.

Jak podkreśla podkomisja zgodnie z posiadanymi dowodami liczne części samolotu, a także ciało przynajmniej jednej ofiary badane specjalistycznymi urządzeniami, w tym metodą chromatograficzną, wykazały obecność materiałów wybuchowych. Równocześnie podkomisja stwierdziła, że nie ma żadnych informacji i dowodów wskazujących na obecność materiałów wybuchowych w glebie miejsca zdarzenia.

Zdaniem Anny Sarzyńskiej informacja jest "dość przełomowa". - Gdyby były co najmniej dwa wyniki analiz, to moglibyśmy mówić o przełomie, a na razie jest jeszcze sporo niewiadomych. Mieliśmy sporo informacji, które gdzieś się rozwiewały. Pytanie też dlaczego nie poczekano z raportem technicznym na wyniki badań w laboratorium. Jeśli to byłaby prawda, to tamten raport jest dalece niepełny – powiedziała publicystka.

Według Dawida Piekarza gdyby były twarde dowody na wybuch, to byłoby potężne wyzwanie dla całej machiny państwowej. – Problemem podkomisji, przy całych jej zasługach, było to, że często hipotezy podawała jako twarde fakty. To jej przeciwnikom dawało argumenty do ręki. Gdy okaże się, ze z innych ośrodków przyjdzie potwierdzenie o obecności materiałów wybuchowych, to będziemy mogli mówić o przełomie. Jeśli przyjmiemy wersję, że wybuch nastąpił, to zobaczmy jakie wyzwania to stawia przed wymiarem sprawiedliwości i dyplomacją. To śledztwo musiałoby być prowadzone z niezwykłą skrupulatnością i wyczuciem – mówił gość Polskiego Radia 24.

REKLAMA

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Mateusz Maranowski.

Polskie Radio 24/IAR/cd

______________________

REKLAMA

Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 05.06.2018

Godzina emisji: 18:10



Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej