Debata Dnia: Publicyści o postępowaniu KE przeciwko Polsce
Komisja Europejska rozpoczęła postępowanie o naruszenie unijnego prawa przeciwko Polsce za ustawę o Sądzie Najwyższym. Postępowanie może się zakończyć pozwem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. Bruksela zakwestionowała przepisy odsyłające część sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku. O decyzji KE mówili Goście Debaty Dnia w Polskim Radiu 24: Krzysztof Karnkowski, Gazeta Polska Codziennie i Tomasz Walczak, Super Express.
2018-07-02, 19:14
Posłuchaj
Komisja Europejska jest cały czas gotowa do dialogu z polskimi władzami - powiedział rzecznik prasowy KE Margaritis Schinas informując jednocześnie o rozpoczęciu postępowania o naruszenie unijnego prawa. Komisja wezwała dziś Polskę do wprowadzenia zmian w ustawie i dała jej miesiąc na odpowiedź. Jeśli wyjaśnienia nie zostaną przysłane, bądź będą niesatysfakcjonujące, Komisja wyśle drugie upomnienie, a następnie skieruje pozew do unijnego Trybunału Sprawiedliwości.
- Wiele zależy od tego w jaki sposób zachowa się Polska. Zadziwia mnie upór Prawa i Sprawiedliwości. Z jednej strony PiS szuka porozumienia z Komisją Europejską, a z drugiej strony dolewa oliwy do ognia. Rząd wprowadza ustawę, która jawnie łamie konstytucję, chociażby w sprawie odwołania Małgorzaty Gersdorf. Trudno tu o sofistykę, skoro zapisane jest w konstytucji, że jej kadencja trwa 6 lat i kończy się w 2020 roku, a nie w 2018 r. Dla mnie jest to ewidentne łamanie konstytucji - powiedział Tomasz Walczak.
- Konstytucja była pisana tak, aby równoważyć pewne ośrodki władzy i ona brzmi trochę tak, jak dzieło Lenina - każdy znajdzie w niej coś dla siebie. Oczywiście jest tam zapisana zasada kadencyjności, ale chodzi to, aby sędzia był stanie czynnym, a nie w stanie spoczynku. Skoro ustawa przenosi panią prezes w stan spoczynku, to ten warunek przestaje być spełniony - mówił Krzysztof Karnkowski.
Nie jest wykluczone, że Komisja Europejska zwróci się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości o zablokowanie ustawy, by wstrzymane zostało obsadzanie wakatów w Sądzie Najwyższym.
REKLAMA
- Frans Timmermans przede wszystkim walczy o utrzymanie jakiejkolwiek pozycji w Unii Europejskiej. Jego frakcja będzie o wiele słabsza po wyborach. Myślę, że teraz eurosceptyczne partie zyskają poparcie na przykładzie Polski - skomentował Krzysztof Karnkowski. - Skoro jest przepis, że prezes Sądu Najwyższego musi spełniać pewien warunek, a pani Gersdorf przestaje go spełniać, to wszystko się zmienia - dodał Gość.
- Tak jak wszyscy, którzy chodzili na lekcje WOS-u, wiem że konstytucja jest nadrzędnym dokumentem, który stoi ponad wszystkimi ustawami. Nie da się wprowadzić przepisu ograniczającego wiek emerytalny dla prezes Sądu Najwyższego bez zmiany konstytucji. Prezydent nie może o tym decydować. Są jasne zasady, w artykule 83 ust. 3 konstytucji, nie ma słowa o tym - dodał Tomasz Walczak.
W audycji również o raporcie NIK o umowach gazowych z Rosją.
Debatę Dnia prowadził Adrian Stankowski.
REKLAMA
PR24/PJ/PAP
__________________
Data emisji: 02.07.18
Godzina emisji: 18:05
REKLAMA
REKLAMA