Debata Dnia: Publicyście o sporze wokół Sądu Najwyższego
Zgodnie z obowiązującą ustawą o SN, sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku. Małgorzata Gersdorf ukończyła 65 lat. Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. W Polskim Radiu 24 komentarz prof. Antoniego Dudka (UKSW) oraz prof. Jacek Zaleśnego (UW).
2018-07-03, 19:45
Posłuchaj
Podczas spotkania z Pierwszą Prezes Sądu Najwyższego Małgorzatą Gersdorf, Józefem Iwulskim oraz prezesem Naczelnego Sądu Administracyjnego Markiem Zirk-Sadowskim prezydent Andrzej Duda poinformował Małgorzatę Gersdorf, że w związku z obowiązywaniem ustawy z 3 kwietnia, przechodzi ona w stan spoczynku.
W związku z tym, jako najstarszy stażem sędzia Sądu Najwyższego, obowiązki Pierwszego Prezesa będzie pełnił Józef Iwulski. Paweł Mucha, minister w Kancelarii Prezydenta, przypomniał, że zgodnie z obowiązującą ustawą sędziowie, którzy do dziś ukończyli 65 lat, po północy przechodzą w stan spoczynku.
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego nie wystąpiła do prezydenta o przedłużenie możliwości orzekania. Zdaniem Małgorzaty Gersdorf ustawa zasadnicza gwarantuje jej 6-letnią kadencję.
Prof. Antoni Dudek komentował: - Skoro prof. Gersdorf decyduje się udzielić pełnomocnictwa sędziemu Iwulskiemu to w jakimś stopniu ustępuje przed faktami dokonanymi, które są efektem zmian przepisów. Co nie zmienia faktu, że konflikt polityczny w tej sprawie będzie trwał. Unikniemy jednak najgorszego scenariusza, czyli dwuwładzy w Sądzie Najwyższym, czyli dwóch sędziów, z których każdy będzie uważał, że jest Pierwszym Prezesem Sady Najwyższego, a taka sytuacja nam groziła -.
REKLAMA
Prof. Jacek Zaleśny podkreślił: - Jest się Prezesem SN tylko wtedy gdy jest się sędzią. Kiedy na mocy regulacji ustawowej prawodawca na nowo określił warunki jakie spełnia sędzia, w tym kwestię przejścia w stan spoczynku, to jest to prawnie wiążące -.
Goście Polskiego Radia 24 odnieśli się również do reform wymiaru sprawiedliwości - Przeprowadzona prze PiS reforma sądownictwa dobiegła końca i teraz będziemy oczekiwać na efekty, czy sądownictwo lepiej działa, bo to jest sedno sprawy. Nie za miesiąc czy dwa, ale w perspektywie roku może już być to oceniane. Może to być duży problem dla autorów reformy jeśli ich zapowiedzi, że będzie szybciej i lepiej, się nie zmaterializują - ocenił prof. Antoni Dudek.
Prof. Jacek Zaleśny dodał - czym bardziej władze publiczne zbiegają o wzrost zaufania do sądów tym bardziej ono spada. W 2016 zaufanie do sądów było na poziomie 40% dzisiaj 27%. Widzimy brak korelacji między działaniami a efektami -.
Audycję prowadził Adrian Stankowski.
REKLAMA
Debata Dnia w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 19.06.2017
Godzina emisji: 22:11
REKLAMA