Debata Dnia: O konflikcie wokół Sądu Najwyższego
Wiceszef Kancelarii Prezydenta, Paweł Mucha, oświadczył w piątek, że postanowienie Sądu Najwyższego z czwartku zostało wydane bez podstawy prawnej i nie odpowiada polskiemu prawu, a samym systemie prawnym nie ma instytucji zawieszenia stosowania przepisów ustawy. Gośćmi Debaty Dnia Polskiego Radia 24 byli dr Sebastian Gajewski z Centrum im. I. Daszyńskiego, mec. Artur Wdowczyk, prawnik, autor audycji Jakim Prawem w Polskim Radiu 24, a także Marek Wróbel z Fundacji Republikańskiej.
2018-08-03, 19:23
Posłuchaj
Sąd Najwyższy zwrócił się w czwartek do Trybunału Sprawiedliwości UE z pięcioma prejudycjalnymi pytaniami dot. zasady niezależności sądów i niezawisłości sądów jako zasad prawa unijnego oraz unijnego zakazu dyskryminacji ze względu na wiek. SN postanowił też zawiesić stosowanie przepisów trzech artykułów ustawy o SN dotyczących przechodzenia w stan spoczynku sędziów SN, którzy ukończyli 65. rok życia.
- Nawet Sejm nie może działać w taki sposób, że w przypadku stwierdzenia, że się "pomylił", przegłosował coś złego, głosuje nad zawieszeniem nowego prawa. To jest bardziej skomplikowane. To wszystko musi przejść znowu przez czytania w Sejmie, przez Senat, przez prezydenta - mówił w Polskim Radiu 24 mec. Artur Wdowczyk. - Jeżeli zatem ustawodawca nie ma takiej możliwości to inny organ państwa też nie ma takich uprawnień - dodawał ekspert.
- Wielu komentatorów, z obu stron sporu, obawia się, że działania Sądu Najwyższego doprowadzą do anarchizacji prawa, rozchwiania systemu - wskazywał na naszej antenie Marek Wróbel. - Sam nie bałbym się tego aż tak bardzo. Zastanawiam się jednak, kto wygra. To jest polityczna próba sił pomiędzy obozem rządzącym (…) a obrońcami dotychczasowego modelu państwa - wskazywał publicysta.
Jak podkreślał z kolei dr Sebastian Gajewski, system prawa charakteryzuje się tym, że nie jest jednoznaczny, co może prowadzić do sporów. - Formułowanie zarzutu, że dziś mamy do czynienia z anarchią sędziowską, a wcześniej zdarzenia tego samego kalibru nie miały miejsca i nie będą miały miejsca w przyszłości, to podejście błędne. Kontrowersyjne orzeczenia (…) zdarzały się, zdarzają i będą zdarzać - mówił prawnik. - System prawa jest rozbudowany, rzadko przepisy są jednoznaczne. Jest wiele różnych norm - pointował gość PR24.
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu był Krzysztof Świątek.
Polskie Radio 24/PAP/zz
-------------------------------
REKLAMA
Data emisji: 03.08.18
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA