W czasie drugiej wojny światowej polska dyplomacja koordynowała przekazywanie gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów przed Holokaustem. Kwoty sięgające milionów ówczesnych franków szwajcarskich przekazywały przez polskie ambasady - głównie w Waszyngtonie i Bernie - organizacje żydowskie, między innymi Agudat Israel. Niekiedy ratowania konkretnych osób, rodzin lub grup domagały się agendy polskiego rządu emigracyjnego.
O tej sprawie mówili w "Debacie dnia" Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", oraz Wojciech Przybylski z "Res Publica". - Dowodów na to, że polska dyplomacja pomagała Żydom jest całe mnóstwo. Od kurierów takich jak Karski po raporty. Nie byłbym natomiast taki pewien, czy te informacje będą przełomem w relacjach polsko-żydowskich - ocenił Borowski.
Zdaniem Wojciecha Przybylskiego natomiast wspomniane dokumenty przyczynią się do dalszej interpretacji historii zgodnie z prawdą. - W ttym wypadku jest to próba ratowania sytuacji, w której znaleźliśmy się po nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Oczywiście dobrze, że te dokumenty ujrząły światło dzienne, natomiast nie widzę w jaki sposób łączą się one z większym zamysłem dyplomatycznym - mówił gość Polskiego Radia 24.
W rozmowie również o warszawskiej reprywatyzacji i kampanii samorządowej.
Audycję prowadził Krzysztof Świątek.
PR24/kad
_____________________
Data emisji: 23.08.18
Godzina emisji: 18:06