Publicyści komentują nowe fakty ws. pomocy polskiej dyplomacji dla Żydów w czasie II wojny
- Dowodów na to, że polska dyplomacja pomagała Żydom w czasie II wojny światowej, jest całe mnóstwo - tak o nowych doniesieniach, które ujawnił portal PolskieRadio.pl ws. koordynowania przekazu gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów przez polską dyplomację, mówił Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej". Do tej kwestii odniósł się również Wojciech Przybylski z "Res Publica".
2018-08-23, 19:02
Posłuchaj
W czasie drugiej wojny światowej polska dyplomacja koordynowała przekazywanie gigantycznych funduszy na ratowanie Żydów przed Holokaustem. Kwoty sięgające milionów ówczesnych franków szwajcarskich przekazywały przez polskie ambasady - głównie w Waszyngtonie i Bernie - organizacje żydowskie, między innymi Agudat Israel. Niekiedy ratowania konkretnych osób, rodzin lub grup domagały się agendy polskiego rządu emigracyjnego.
O tej sprawie mówili w "Debacie dnia" Adam Borowski, szef warszawskiego klubu "Gazety Polskiej", oraz Wojciech Przybylski z "Res Publica". - Dowodów na to, że polska dyplomacja pomagała Żydom jest całe mnóstwo. Od kurierów takich jak Karski po raporty. Nie byłbym natomiast taki pewien, czy te informacje będą przełomem w relacjach polsko-żydowskich - ocenił Borowski.
Zdaniem Wojciecha Przybylskiego natomiast wspomniane dokumenty przyczynią się do dalszej interpretacji historii zgodnie z prawdą. - W ttym wypadku jest to próba ratowania sytuacji, w której znaleźliśmy się po nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Oczywiście dobrze, że te dokumenty ujrząły światło dzienne, natomiast nie widzę w jaki sposób łączą się one z większym zamysłem dyplomatycznym - mówił gość Polskiego Radia 24.
W rozmowie również o warszawskiej reprywatyzacji i kampanii samorządowej.
REKLAMA
Audycję prowadził Krzysztof Świątek.
PR24/kad
_____________________
Data emisji: 23.08.18
REKLAMA
Godzina emisji: 18:06
REKLAMA