Jacek Pochłopień: jestem optymistą ws. zielonego ładu

- Racjonalna realizacja idei europejskiego zielonego ładu może oznaczać może oznaczać podniesienie jakości życia na kontynencie. W nadchodzących dziesięcioleciach jakość życia będzie czynnikiem konkurencyjnym w gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pochłopień (Wprost). Gościem Debaty Dnia był również Marek Król.   

2019-12-11, 20:08

Jacek Pochłopień: jestem optymistą ws. zielonego ładu
Elektrownia atomowa. Foto: Shutterstock.com/Kletr

Posłuchaj

11.12.19 Debata Dnia cz.1
+
Dodaj do playlisty

Komisja Europejska zaprezentowała w środę Europejski Zielony Ład - projekt, który ma całkowicie przeobrazić politykę klimatyczną i gospodarkę Wspólnoty.  Szczegóły finansowe projektu zostaną przedstawione w 2020 roku. Wiadomo jednak, że kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację. Program został opublikowany w przeddzień szczytu w Brukseli, na którym unijni liderzy mają podjąć decyzję w sprawie tego, czy UE powinna być do 2050 roku Wspólnotą neutralną klimatycznie. Jeśli tak, to narzędziem do tego ma być właśnie Europejski Zielony Ład.


Powiązany Artykuł

krasnodębski 1200 pap.jpg
Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe

Jacek Pochłopień uważa, że zmiany klimatyczne są spowodowane działalnością człowieka. - Nie bardzo jednak widać racjonalną ścieżkę dojścia do zaprezentowanych rozwiązań. Nie mamy jeszcze takich technologii, nie mamy takiej współpracy w Unii Europejskiej, żebyśmy mogli powiedzieć, że chcemy dojść do neutralności klimatycznej. Jednak rozwiązania technologiczne i świadomość będzie nas w tę stronę prowadzić. W krótkim okresie jestem pesymistą, w dłuższym jednak optymistą - powiedział publicysta. - Oby tylko Bruksela nie narzucała w zbyt krótkim czasie rozwiązań biurokratycznych tylko ewentualnie stwarzała ramy. Wtedy będzie miało to sens.  Z funduszu transformacji Polska musiałby otrzymać stosowne kwoty. Idea jest ciekawa, ale jej wdrożenie będzie trudne- dodał.

Natomiast zdaniem Marka Króla zaprezentowane rozwiązania są nierealne. - Chyba, że chodzi o popełnienie zbiorowego samobójstwa - powiedział. - Nie wierzę w wielki wpływ człowieka na klimat. Przeżyłem już dziurę ozonową. Pomysł jest ideologiczny. Najgorsze toksyny są ideologiczne - dodał. Podkreślił również miliardy, które będą wypłacane na transformację będą pochodzić z podatków, co podroży koszty produkcji.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Debatę Dnia prowadził Antoni Opaliński.

Data emisji: 11.12

Godzina emisji: 18.06

PR24

REKLAMA


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej