Jacek Pochłopień: jestem optymistą ws. zielonego ładu
- Racjonalna realizacja idei europejskiego zielonego ładu może oznaczać może oznaczać podniesienie jakości życia na kontynencie. W nadchodzących dziesięcioleciach jakość życia będzie czynnikiem konkurencyjnym w gospodarce - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Pochłopień (Wprost). Gościem Debaty Dnia był również Marek Król.
2019-12-11, 20:08
Posłuchaj
Komisja Europejska zaprezentowała w środę Europejski Zielony Ład - projekt, który ma całkowicie przeobrazić politykę klimatyczną i gospodarkę Wspólnoty. Szczegóły finansowe projektu zostaną przedstawione w 2020 roku. Wiadomo jednak, że kraje uzależnione od paliw kopalnych otrzymają środki na transformację. Program został opublikowany w przeddzień szczytu w Brukseli, na którym unijni liderzy mają podjąć decyzję w sprawie tego, czy UE powinna być do 2050 roku Wspólnotą neutralną klimatycznie. Jeśli tak, to narzędziem do tego ma być właśnie Europejski Zielony Ład.
Powiązany Artykuł
Z. Krasnodębski: Zielony Ład tak, ale musimy otrzymać rekompensaty finansowe
Jacek Pochłopień uważa, że zmiany klimatyczne są spowodowane działalnością człowieka. - Nie bardzo jednak widać racjonalną ścieżkę dojścia do zaprezentowanych rozwiązań. Nie mamy jeszcze takich technologii, nie mamy takiej współpracy w Unii Europejskiej, żebyśmy mogli powiedzieć, że chcemy dojść do neutralności klimatycznej. Jednak rozwiązania technologiczne i świadomość będzie nas w tę stronę prowadzić. W krótkim okresie jestem pesymistą, w dłuższym jednak optymistą - powiedział publicysta. - Oby tylko Bruksela nie narzucała w zbyt krótkim czasie rozwiązań biurokratycznych tylko ewentualnie stwarzała ramy. Wtedy będzie miało to sens. Z funduszu transformacji Polska musiałby otrzymać stosowne kwoty. Idea jest ciekawa, ale jej wdrożenie będzie trudne- dodał.
Natomiast zdaniem Marka Króla zaprezentowane rozwiązania są nierealne. - Chyba, że chodzi o popełnienie zbiorowego samobójstwa - powiedział. - Nie wierzę w wielki wpływ człowieka na klimat. Przeżyłem już dziurę ozonową. Pomysł jest ideologiczny. Najgorsze toksyny są ideologiczne - dodał. Podkreślił również miliardy, które będą wypłacane na transformację będą pochodzić z podatków, co podroży koszty produkcji.
Więcej w nagraniu.
REKLAMA
Debatę Dnia prowadził Antoni Opaliński.
Data emisji: 11.12
Godzina emisji: 18.06
PR24
REKLAMA
REKLAMA