Bartosz Rydliński: decyzja TSUE ws. wniosku będzie raczej po myśli KE niż Polski
- Unia Europejska nie będzie chciała Polsce odpuścić. Ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - powiedział dr Bartosz Rydliński (UKSW). Gościem audycji była także publicystka Elżbieta Królikowska-Avis.
2020-01-14, 19:00
Posłuchaj
Komisja Europejska zdecydowała we wtorek w Strasburgu, że występuje do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.
"Kolegium postanowiło upoważnić służby prawne do wystąpienia o środki tymczasowe do Trybunału Sprawiedliwości związane z procedurą o naruszenie prawa UE, zainicjowaną przez KE w sprawie reżimu dyscyplinarnego dla polskich sędziów" - powiedział na konferencji prasowej w Strasburgu unijny komisarz Nicolas Schmit.
"Unia Europejska nie będzie chciała odpuścić"
Elżbieta Królikowska-Avis stwierdziła w Polskim Radiu 24, że "Unia Europejska" jest tendencyjna. - Musimy wskazywać, musimy pisać - presja ma sens- przekonywała publicystka. - Nasze parcie i egzekwowanie polskich praw, opierające się na zdrowym rozsądku i na prawie, musi wywrzeć jakiś skutek - dodała.
>>>[CZYTAJ TAKŻE]: Jan Parys: UE się rozpadnie, jeśli będzie ingerować w wewnętrzne sprawy państw
REKLAMA
Dr Bartosz Rydliński pytany o wpływ instytucji Unii Europejskiej na reformę wymiaru sądownictwa w Polsce stwierdził, że "w sądownictwie spodziewa się deeskalacji, bo Unia nie będzie chciała odpuścić".
Powiązany Artykuł
![Jacek Saryusz-Wolski 1200 kopia.jpg](http://static.prsa.pl/images/209dc0bd-5958-4fb3-9abf-7ccd321d5723.jpg)
Jacek Saryusz-Wolski: Polska nie może się wycofać z reformy sądownictwa
- UE ma silniejsze karty w ręku. To Komisja Europejska będzie postulowała różne zapisy nowej perspektywy budżetowej, które później Rada Europejska będzie dyskutować - przekonywał. Skomentował też stanowisko TSUE m.in. wobec Polski. - Spodziewam się, że Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej będzie bardziej wydawał takie decyzje jak do tej pory. Bardziej po myśli Komisji Europejskiej, a mniej po myśli Polski.
"Presja ma sens"
Goście "Debaty Dnia" mówili o też o krajowym wymiarze sporu o wymiar sprawiedliwości. Bartosz Rydliński stwierdził, że "wypowiadanie się na nt. legalności wyboru KRS nie ma charakteru typowo partyjnego, ma charakter ustrojowy". - Władza ustawodawcza, wykonawcza i sądownicza są niezależne od siebie i się wzajemnie kontrolują. Władza sądownicza ma konstytucyjne prawo skrytykować pozostałe części władzy - powiedział publicysta. - Z sędziami jest taki problem, jak z żołnierzami. Z racji swoich funkcji nie mogą wypowiadać się w sprawach partyjnych czy politycznych. To ograniczenie, na które się godzą - dodał.
Elżbieta Królikowska-Avis przypominała natomiast, że w zamian za ograniczenia, stan sędziowski ma zagwarantowane liczne przywileje. - Jest żelazna nawała, nie tylko w sprawach prawodawczych (...). Presja ma sens. Trzeba tę linię kontynuować - przekonywała publicystka.
REKLAMA
W audycji także m.in. o relacjach Polski z Izraelem oraz komentarze do bieżącej sytuacji politycznej w Polsce i Europie.
***
Audycja:
Prowadząca: Magdalena Złotnicka
Goście: dr Bartosz Rydliński (UKSW), Elżbieta Królikowska-Avis
Data emisji: 14.01.2020
Godzina emisji: 18.06
Polskie Radio 24/tb
REKLAMA