Opinia Komisji Weneckiej. Joanna Miziołek: Polacy nie lubią mieszania się zagranicy
- Paradoksalnie opinia Komisji Weneckiej może przysłużyć się w PiS przed wyborami prezydenckimi. Będzie pokazywała, że ze strony zagranicy są naciski na Polskę, a Polacy tego nie lubią - mówiła w Polskim Radiu 24 Joanna Miziołek (Wprost). Gościem Debaty dnia był również Mateusz Kosiński (Tygodnik Solidarność).
2020-01-16, 19:33
Posłuchaj
Komisja Wenecka oceniła w opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zarekomendowała, by nie przyjmować zapisów w sprawie rozszerzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nowelą zajmuje się na obecnym posiedzeniu Senat.
"Jednoznaczne zdanie Polaków"
Powiązany Artykuł
"KRS jest grzechem pierworodnym tej reformy". Borowski ws. sądów
Zdaniem Joanny Miziołek Polacy nie lubią mieszania się zagranicy. - Również debata w parlamencie Europejskim pokazała, że sprawy wewnętrzne nie powinny wychodzić na zewnątrz. Polacy będą mieli jednoznaczne zdanie na ten temat. PiS się nie cofnie w sprawie reformy wymiaru sprawiedliwości. Nie cofnie się również Komisja Wenecka, a spór będzie obecny w kampanii prezydenckiej - tłumaczyła publicystka.
"Polityczne samobójstwo"
Mateusz Kosiński zwrócił natomiast uwagę na mocne słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobro, który stwierdził, że narzucanie woli źle kojarzy się Polakom. - Zastanawiam się po co opozycja zrobiła to, co zrobiła? Polityka ulicy i zagranicy doprowadziła do tego, że przegrała wszystkie kolejne wybory. zaognianie sporu i wciągnięcie Brukseli nie podoba się Polakom. Przed wyborami prezydenckimi to polityczne samobójstwo - powiedział Mateusz Kosiński. Przypomniał przy tym, że prezydent Andrzej Duda również zajął twarde stanowisko ws. reformy wymiaru sprawiedliwości.
Parlament Europejski przyjął rezolucję w sprawie praworządności w Polsce i na Węgrzech, w której stwierdza, że sytuacja w obu państwach się pogarsza i apeluje do KE oraz Rady UE o wykorzystanie dostępnych narzędzi, by wyeliminować ryzyko naruszania wartości unijnych. W rezolucji PE znalazło się m.in. wezwanie do Komisji Europejskiej o "korzystanie z przysługujących jej narzędzi w obronie traktatów".
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
***
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Adrian Stankowski
REKLAMA
Goście: Joanna Miziołek, Mateusz Kosiński
Data emisji: 09.01.2020
Godzina emisji: 18.06
REKLAMA