X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
x
x

Tomasz Truskawa: trzeba zmienić "techniczne funkcjonowanie sądów"

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 19:00
- Spór dotyczący wymiaru sprawiedliwości trąci o politykę. Mamy opór stanu sędziowskiego, który takim troszeczkę psim swędem załatwił sobie autonomię wobec państwa i społeczeństwa - powiedział w Polskim Radiu 24 Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa). Gościem audycji był również Michał Płociński ("Rzeczpospolita").
Audio
  • Tomasz Truskawa: Ten bój o sądownictwo będzie toczony w sposób nieprawdopodobnie ostry(...) i trudno liczyć, żeby jedno spotkanie opozycji z prezydentem Andrzejem Dudą cokolwiek zmieniło. (Debata Dnia / PR24)
nz Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł (L)  w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie.
n/z Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro (P) oraz sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Marcin Warchoł (L) w siedzibie Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Foto: PAP/Mateusz Marek

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali o reformie wymiaru sprawiedliwości. Obaj rozmówcy podkreślali wielowarstwowość i skomplikowanie reformowanie wymiaru sprawiedliwości.

Tomasz Truskawa ze Stowarzyszenia Wolnego Słowa stwierdził, że "spór o sądownictwo ma kilka warstw i dlatego ten dialog ruszyć nie może i chyba nie ruszy". - Spór nie będzie rozwiązany, bo mamy ostry spór polityczny, prekampanię do wyborów prezydenckich - politykom nie zależy na wygaszaniu tego sporu, bo daje on paliwo do atakowaniu drugiej strony - powiedział publicysta, który nie krył, że trzeba zmienić "techniczne funkcjonowanie sądów".

>>> [CZYTAJ TAKŻE]: Reforma sądownictwa. Semka: panuje narracja "im gorzej, tym lepiej"

- Problemem jest dobór nowych sędziów, samorządność. Ten spór trąci o politykę i od razu mamy opór stanu sędziowskiego, który takim troszeczkę psim swędem załatwił sobie autonomię wobec państwa i społeczeństwa - przekonywał Tomasz Truskawa.

Michał Płociński postawił natomiast tezę, że "od normalności ws. sądownictwa jesteśmy od dawna daleko".

- Od tygodnia można mówić o pewnym dualizmie prawnym, który zaczął w Polsce funkcjonować. Zgadzam się z Piotrem Trudnowskim z Klubu Jagiellońskiego, który uważa, że można mówić o pewnym rokoszu sędziów. Rokosz, to protest słuszny, ale historia polskiej władzy politycznej nie najlepiej kojarzy się z tymi rokoszami. Nigdy się to dobrze nie kończyło - zauważył publicysta "Rzeczpospolitej".

Gość PR24 podkreślał ponadto, że sporo obiecuje sobie po "Forum praworządności" zorganizowanym w Polskiej Akademii Nauk. - Jutro dzień, który ma wielkie znaczenie w sporze o sądownictwo. Mam nadzieję, że jutrzejszy dzień może rozpocząć dialog. Będą dyskutować eksperci, a nie sędziowie - tłumaczył Michał Płociński.

"Trudno liczyć, żeby jedno spotkanie z prezydentem cokolwiek zmieniło"

- Andrzej Duda wysłuchał głosu pełnej reprezentacji parlamentu i będzie co do ustawy, która została uchwalona przez Sejm 20 grudnia 2019 roku, podejmował rozstrzygnięcie także z uwzględnieniem tych głosów czy stanowisk, które tu wybrzmiały - powiedział w środę wiceszef KPRP Paweł Mucha po spotkaniu prezydenta z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych.

Goście "Debaty Dnia" rozmawiali także o środowym spotkaniu prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami ugrupowań parlamentarnych. Spotkanie dotyczyło m.in.  nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym.

Michał Płociński stwierdził, że podoba mu się podejście Lewicy ws. sądownictwa. - Lewica twierdzi, że trzeba walczyć z oligarchizacją władzy sądowniczej. Mamy chaos, który trzeba zakończyć i zacznijmy w końcu reformować - nawoływał publicysta "Rzeczpospolitej". Gość PR24 zauważył dodatkowo, że wysoka temperatura politycznego sporu wokół sądownictwa nie jest bez znaczenia dla rozpoczynającej się lada dzień kampanii poprzedzającej wybory prezydenckie.

- Utarło się, że prezydent musi schodzić do centrum. PiS złamał wiele utartych zasad w polskiej demokracji i wpłynęło to tylko na zwiększenie poparcia tej partii. Może teraz też chodzi o budowanie silnej, prawicowej tożsamości wokół Andrzeja Dudy? - zastanawiał się publicysta.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Kaleta: w Polsce to Trybunał Konstytucyjny jest sądem ostatniego słowa

Tomasz Truskawa stwierdził, że "w potrzebę i konieczność reformy sądów wsłuchujemy się tych lat już co najmniej 20". - Ten bój o sądownictwo będzie toczony w sposób nieprawdopodobnie ostry(...) i trudno liczyć, żeby jedno spotkanie opozycji z prezydentem Andrzejem Dudą cokolwiek zmieniło (...) - podsumował.

***

Audycja: Debata Dnia

Prowadzący: Adrian Stankowski

Goście: Tomasz Truskawa (Stowarzyszenie Wolnego Słowa) oraz Michał Płociński ("Rzeczpospolita")

Data emisji: 30.01.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24/tb

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Sowa: Schetyna odbudował PO, ale od lidera oczekuje się zwycięstw

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 17:10
- Grzegorz Schetyna przez ostatnie cztery lata wykonał gigantyczną pracę. Ustabilizował Platformę Obywatelską, odbudował jej społeczne poparcie - mówił w Polskim Radiu 24 poseł PO Marek Sowa. Zaznaczył jednak, że "od liderów politycznych oczekuje się tego, że będą przynosić zwycięstwa".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Spór kompetencyjny. TK zdecydował ws. stosowania uchwał Sądu Najwyższego

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 11:26
Trybunał Konstytucyjny wydał decyzje w sprawie postanowień Sądu Najwyższego. Wstrzymują one wykonanie uchwał SN do czasu rozstrzygnięcia sporu kompetencyjnego oraz utrzymują kompetencje do orzekania sędziów powołanych przez prezydenta na wniosek obecnej KRS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ziobro o orzeczeniu TK: ważne wobec próby stworzenia anarchii prawnej w sądownictwie

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2020 14:05
- Nikt nie może mieć wątpliwości, że Trybunał Konstytucyjny działa w oparciu o obowiązujące w Polsce prawo. Jest to działanie wywołujące skutki powszechnie obowiązujące, wiążące nie tylko wszystkie strony sporu, ale też wszystkie sądy w naszym kraju - powiedział Zbigniew Ziobro o postanowieniu TK.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kierwiński o sądownictwie: po stronie rządzących nie ma żadnej refleksji

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 07:34
- Fakt bałaganu prawnego jest bezsporny. Nie mam wątpliwości, że to rządzący mogą położyć ustawy, które ten stan rzeczy będą naprawiały, ale tego nie robią - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Kierwiński, poseł PO i szef warszawskich struktur tej partii. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Mieczysław Ryba: SN chciałby przenieść kompetencje stanowienia prawa za granicę

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 11:15
- Spór o sądownictwo jest w istocie kwestią tego, czy państwo polskie ma zachować atrybuty suwerenności w newralgicznych przestrzeniach, jak stanowienie prawa i wymiar sprawiedliwości - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Mieczysław Ryba, politolog i historyk z KUL.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sędzia Trybunału Stanu: nie możemy tolerować secesji i przemocy instytucjonalnej

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 15:19
- Każda instytucja i jej funkcjonariusz może działać w bardzo określonym prawem granicach kompetencji. Prawa instytucji muszą być ściśle ograniczone, a dziś łamie się tę zasadę - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Andrzejewski, sędzia Trybunału Stanu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Sędziowie bronią swoich własnych interesów". Bortniczuk o reformie wymiaru sprawiedliwości

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2020 16:41
Poseł Porozumienia Kamil Bortniczuk odniósł się w Polskim Radiu 24 do reformy wymiaru sprawiedliwości. - Sędziowie bronią swoich własnych partykularnych interesów i chcieliby dalej być niezależną od nikogo grupą, która sama się wybiera i sama tworzy reguły swojego działania. Na to jednak nie ma zgody rządu i Polaków - powiedział polityk.
rozwiń zwiń