X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Sprawa "willi Kwaśniewskich". Publicysta: nie będzie z tego wielkiej afery

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 19:13
- CBA mogło jedynie ujawnić raport z postępowania. Myślę, że tak szybko jak ta sprawa powróciła, tak szybko zejdzie z agendy i nie będzie jej dalszego ciągu. Kwaśniewscy zostali jedynie przywołani do tablicy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Pacan z "Tygodnika Solidarności". Gościem audycji był także Jakub Majmurek z "Krytyki Politycznej".
Audio
  • Jakub Pacan i Jakub Majmurek o debacie nt. praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim (Debata Dnia)
  • Jakub Pacan i Jakub Majmurek komentują sprawę willi Kwaśniewskich (Debata Dnia)
Aleksander Kwaśniewski
Aleksander KwaśniewskiFoto: Shutterstock/paparazzza

Goście Polskiego Radia 24 rozmawiali na temat sprawy willi Aleksandra i Jolanty Kwaśniewskich. - Śledztwo w tej sprawie toczy się. CBA nie mogło zrobić nic więcej poza ujawnieniem raportu. Myślę, że tak szybko jak ta sprawa powróciła, tak szybko zejdzie z agendy. Nie będzie z tego wielkiej afery. Kwaśniewscy zostali jedynie przywołani do tablicy. Moim zdaniem nie będzie dalszego ciągu tej sprawy - zaznaczył Jakub Pacan.

- U nas w Polsce jest tak, że gdy ktoś odchodzi to go zostawiamy i nie ruszamy. Jest to problem. Wydaje mi się, że niestety taki stan rzeczy będzie trwał jeszcze długie lata - dodał.

nisztor1200.jpg
Sprawa wilii w Kazimierzu Dolnym. Nisztor: Kwaśniewscy powinni być przesłuchani

- Nie jest tak, że goni się króliczka. Część spraw trwa, a część ulega przedawnieniu. Widzieliśmy chociażby jak działają komisje śledcze, czyli na zasadzie "nie pamiętam". Nie jest proste postawić kogoś przed Trybunał Sprawiedliwości. Kurtuazyjne rozmowy pomiędzy politykami nie oznaczają jeszcze, że ktoś jest "umoczony" - zwrócił uwagę.

Kompromitacja szefa CBA

- Nie wydaje mi się, aby agent Tomek wyświadczył niedźwiedzią przysługę Kwaśniewskim. CBA i Mariusz Kamiński tak naprawdę przyznali się, że nic z tej sprawy nie będzie. To oddanie walkowerem. Podstawowym zadaniem CBA powinno być gromadzenie twardych dowodów, a nie poszlak, na podstawie których mamy wyrobić sobie opinię - uważa Jakub Majmurek.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Sprawa willi w Kazimierzu. Grodzki wspiera Kwaśniewskich

- Agent Tomek sprowokował Mariusza Kamińskiego do kompromitacji. Ten człowiek nie powinien pełnić żadnych funkcji publicznych w służbach w państwie. Uważam, że państwo Kwaśniewscy nie mają się czego obawiać. Widać potężną, polityczną determinację, aby tutaj się coś znalazło, ale nie udało się zgromadzić dowodów - podkreślił.

"Walki buldogów pod dywanem"

Unia europejska PAP 1200.jpg
Debata ws. praworządności w Polsce. Ekspert: PE jest tym zmęczony

Tematem audycji była również debata nt. praworządności w Polsce w Parlamencie Europejskim. - Trwa ideologiczne pałowanie rządu polskiego. Ta debata zrutynizowała się. Warto zauważyć, że nie ma żadnej definicji praworządności i nigdy nie będzie strony, która powiedziałaby "teraz jest dobrze i praworządność jest przestrzegana" - zauważył Jakub Pacan.

U niektórych polityków opozycji widzę idealny obraz Unii Europejskiej, która daje nam super-dobrodziejstwa. Są jednak tutaj walki buldogów pod dywanem, wpływy różnych państw i UE nie jest klubem altruistów. Trzeba na nią patrzeć realnie z jej zaletami i wadami - przyznał.

<<CZYTAJ TAKŻE>> "Smutny spektakl". Dr Zaborowski o debacie w PE dot. praworządności w Polsce

Zdaniem Jakuba Majmurka "Europarlament powinien mieć więcej narzędzi. Do debat już przywykliśmy i nie budują one „soft power” Polski. Są też prawne środki, którymi dysponuje UE i to będzie ciekawe. Unii potrzeba więcej demokracji. W Europie międzyrządowej kraj taki jak Polska zawsze będzie krajem drugiej kategorii".

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jakub Pacan ("Tygodnik Solidarność"), Jakub Majmurek ("Krytyka Polityczna")

Data emisji: 12.02.2020

Godzina emisji: 18.06

PR24/pkr

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Odtajnione dokumenty CBA. Anna Milczanowska (PiS): trzeba ujawnić inne sprawy tego rodzaju

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 19:20
- Bardzo dobrze, że odtajniono te dokumenty i są publikowane przez Centralne Biuro Antykorupcyjne - mówiła w w Programie 1 Polskiego Radia Anna Milczanowska (PiS). - Pytanie, czy to są wszystkie dokumenty dotyczące tej sprawy - jeśli ujawnia się jakieś dokumenty, warto ujawnić wszystkie, a nie partiami. Chciałbym uzyskać informacje na ten temat - mówił senator Jan Filip Libicki (PSL) w Programie 1 Polskiego Radia. Dodał, że akta ta mogą przynieść nieprzyjemne wnioski - pytanie, dla kogo.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wniosek o wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego. Sejmowa komisja przeciw

Ostatnia aktualizacja: 11.02.2020 20:43
Sejmowa komisja ds. służb specjalnych negatywnie zaopiniowała wniosek Koalicji Obywatelskiej o wyrażenie wotum nieufności wobec Mariusza Kamińskiego, szefa MSWiA i koordynatora służb specjalnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nagrania CBA ws. "willi Kwaśniewskich". Piotr Woyciechowski: zadano kłam narracji "agenta Tomka"

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2020 12:04
- Mariusz Kamiński, Maciej Wąsik oraz inne osoby, które były postawione w stan oskarżenia, zostały ukarane za to, że dotknęły kogoś niedotykalnego w rzeczywistości III RP. (…) Cały łańcuch poszlak wskazuje, że faktycznie władającą tzw. willą Kwaśniewskich była Jolanta Kwaśniewska - powiedział Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
rozwiń zwiń