"W Polsce nie ma problemu z równością kobiet". Publicysta o konwencji stambulskiej

2020-07-27, 19:39

"W Polsce nie ma problemu z równością kobiet". Publicysta o konwencji stambulskiej
Wniosek o wypowiedzenie konwencji stambulskiej złożył do resortu rodziny minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Foto: PAP/Wojciech Olkuśnik

- Jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas standardy unijne, jeśli chodzi o ochronę praw człowieka - powiedział w Polskim Radiu 24 Grzegorz Osiecki z "Dziennika Gazety Prawnej". - Sugerowanie, że PiS chce zdepenalizować przemoc wobec kobiet to sprowadzanie sprawy do absurdu - ocenił z kolei Krzysztof Karnkowski z "Gazety Polskiej Codziennie".

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro złożył do resortu rodziny, pracy i polityki społecznej wniosek o podjęcie prac nad wypowiedzeniem konwencji stambulskiej. Podczas konferencji prasowej Zbigniew Ziobro przekonywał, że konwencja stambulska jest niezgodna z polską konstytucją. Wyjaśniał, że w konwencji znajdują się zapisy o charakterze ideologicznym, z którymi jego resort się nie zgadza.

Powiązany Artykuł

EN_01359267_0003-zych1200.jpg
"Wprowadza pojęcia, które destabilizują polski porządek prawny". Dr Zych o konwencji stambulskiej

"Wypowiedzenie dokumentu politycznego"

Zdaniem Krzysztofa Karnkowskiego, dla strony konserwatywnej konwencja stambulska jest dokumentem "zawierającym elementy inżynierii społecznej", a jej wypowiedzenie jest "symboliczne", bo dokument "niczego nie zmienia, dopóki mamy rząd konserwatywny". Według publicysty, "przekaz, jaki ma dotrzeć do niektórych mediów jest taki, że PiS chce zlikwidować wszelką penalizację przemocy w rodzinie, czy wobec kobiet". - To jest sprowadzenie sprawy do absurdu, bo chodzi o wypowiedzenie dokumentu politycznego i ideologicznego, a nie o zmianę prawodawstwa krajowego - ocenił Krzysztof Karnkowski. 

Czytaj także: 

W jego ocenie, "za sprawą konwencji stambulskiej Solidarna Polska chce zaznaczyć swoją pozycję w koalicji i kreuje się na siłę najbardziej radykalną i najbardziej prawicową". - Mówi też o tym, co konserwatywny wyborca najbardziej chciałby usłyszeć - zaznaczył publicysta. 

"W Polsce nie ma problemu z równością kobiet"

Zdaniem Grzegorza Osieckiego z "Dziennika Gazety Prawnej", dyskusja wokół konwencji stambulskiej "jest w dużej mierze instrumentalna" i "pomóc osiągnąć cele polityczne Solidarnej Polsce". - Szykuje się rekonstrukcja rządu, Zjednoczona Prawica będzie się przegrupowywać i jesteśmy świadkami walki o tożsamość. Solidarna Polska, podnosząc temat konwencji stambulskiej, pokazuje, kto jest depozytariuszem wartości - wskazał publicysta. 

Gość "Debaty dnia" zwrócił uwagę, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej i obowiązują nas standardy unijne, jeśli chodzi o ochronę praw człowieka. Ocenił, że konwencja została przygotowana z myślą o krajach dyskryminujących kobiety. - Wypowiedzenie konwencji stambulskiej nic nie zmienia w punktu widzenia ochrony praw kobiet w Polsce. W Polsce nie ma problemu z równością kobiet - ocenił Grzegorz Osiecki. 

W rozmowie także o sprawie zatrzymania Sławomira Nowaka, oraz o przyszłości Platformy Obywatelskiej w kontekście zapowiedzi stworzenia nowego ruchu przez Rafała Trzaskowskiego. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy. 


Posłuchaj

Krzysztof Karnkowski i Grzegorz Osiecki o wniosku ministra sprawiedliwości do minister rodziny w sprawie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej ("Debata dnia" - cz. I/ PR24) 23:14
+
Dodaj do playlisty

Posłuchaj

Krzysztof Karnkowski i Grzegorz Osiecki o wniosku ministra sprawiedliwości do minister rodziny w sprawie wypowiedzenia przez Polskę konwencji stambulskiej ("Debata dnia" - cz. II/ PR24) 23:34
+
Dodaj do playlisty

  

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Goście: Krzysztof Karnkowski (Gazeta Polska Codziennie), Grzegorz Osiecki (Dziennik Gazeta Prawna)

Data emisji: 27.07.2020

Godzina emisji: 18.06


mbl

Polecane

Wróć do strony głównej