Zmiany w podatkach. Tejchman: strategicznie dobry ruch premiera i jego rządu
- Założenia zmian podatkowych są dobre i potrzebne, mogą bowiem wyeliminować patologie z rynku pracy - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej". Gościem audycji był też Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci".
2021-05-16, 19:10
Goście PR24 skomentowali Polski Ład, program gospodarczo-społeczny, jaki po pandemii przedstawił obóz rządzący. Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" podkreślił, że jeśli chodzi o podatki, to założenia Polskiego Ładu prowadzą do wniosku, iż około 10 proc. podatników, tych najbogatszych, zapłaci więcej po to, by reszta mogła zyskać.
"Wyeliminować patologie"
- Polski system podatkowy miał dwie zasadnicze wady, po pierwsze skłaniał do tego, by uciekać w samozatrudnienie, a duga rzecz to to, że polski system podatkowy dociążał osoby średnio i nisko zarabiające relatywnie w stosunku do obciążenia osób zarabiających najwięcej. Im więcej zarabialiśmy, tym mniej płaciliśmy - powiedział Marek Tejchman.
Powiązany Artykuł
Premier: Polski Ład wyrasta z ducha solidarności i wiary w równomierny rozwój
Dodał, że zmiany w podatkach to dobry strategicznie ruch, który jest potrzebny i który może wyeliminować patologie z rynku pracy. - Minusem i wątpliwością jest to, że polska gospodarka staje się coraz nowocześniejsza jeśli chodzi o eksport usług, a to powoduje, że potrzebujemy dobrze opłacanych specjalistów - dodał.
Jednym z najistotniejszych elementów Polskiego Ładu jest właśnie podniesienie kwoty wolnej do 30 tys. zł, co oznacza nieopodatkowaną płacę minimalną i czyni osoby najmniej zarabiające głównym beneficjentem zapowiadanych zmian. Skorzystać na nich ma 18 mln pracowników i emerytów. Wedle założeń programu, aż 65 proc. tych ostatnich ma otrzymywać nieopodatkowaną emeryturę.
REKLAMA
"Konsekwentna polityka PiS"
Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci" zauważył, że sprawa rozbija się o składkę zdrowotną w wysokości 9 proc. i tzw. zrównanie tej składki, co oznacza podwyżkę dla zamożniejszej części społeczeństwa.
- Opozycja histeryzuje, że to dla niektórych duża podwyżka, ale trzeba powiedzieć, iż mamy do czynienia z konsekwentną polityką PiS, czyli wizją Polski solidarnej, gdzie zamożniejsi ponoszą większe koszty, ale nie jest prawdą, że odbywa się to absolutnym kosztem ludzi bogatych - powiedział Jakub Maciejewski.
Posłuchaj
Audycja: "Debata Dnia"
Prowadzący: Mirosław Skowron
REKLAMA
Goście: Marek Tejchman z "Dziennika Gazety Prawnej" i Jakub Maciejewski z tygodnika "Sieci"
Data emisji: 18.05.2021
Godzina: 18:06
REKLAMA