X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

"Wiele krajów chroni w powyższy sposób swoje rynki". Liziniewicz o projekcie zmian o KRRiT

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 19:20
- Amerykanie kupili TVN nie po to, żeby walczyć o demokrację w Polsce, tylko po to, by zarabiać pieniądze - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej". Gościem audycji był też Krzysztof Bałękowski z "Super Expressu".
Jacek Liziniewicz
Jacek LiziniewiczFoto: PR24/JW

Goście PR24 rozmawiali o projekcie zmiany ustawy o radiofonii i telewizji, który w Sejmie złożyła grupa posłów PiS. W projekcie wskazano m.in., że "koncesja na rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych może być udzielona osobie zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego, pod warunkiem, że taka osoba zagraniczna nie jest zależna od osoby zagranicznej, której siedziba lub stałe miejsce zamieszkania znajduje się w państwie niebędącym państwem członkowskim Europejskiego Obszaru Gospodarczego".

"Przejechanie prętem"

pap_20210702_0HD (2).jpg
"Coraz mniej pasuje do Zjednoczonej Prawicy". Rafał Woś o Porozumieniu Jarosława Gowina

Krzysztof Bałękowski z "Super Expressu" powiedział, że to tzw. "przejechanie prętem po klatce". Nawiązał tym samym do faktu, iż zagrożona w związku z projektem może być TVN, która jest w trakcie rozmów z Krajową Radą Radiofonii i Telewizji w sprawie przedłużenia koncesji. Właścicielem TVN jest amerykański koncern Discovery, ale zarządza stacją za pośrednictwem spółki Polish Television Holding BV, zarejestrowanej w Holandii.

- Kształt tego projektu nie jest zbyt szczęśliwy, a argumentacja mówiąca o tym, że zmiany mają nas chronić przed kapitałem państw nieprzyjaznych, kiedy wiadomo, iż dziś uderzą one w stację z kapitałem amerykańskim, jest chybiona. Czekamy, co będzie dalej, bo poprawki do projektu przygotowuje Porozumienie Jarosława Gowina - powiedział publicysta.

Poprawka, którą przygotowało mniejsze ugrupowanie obozu Zjednoczonej Prawicy, zakłada, że mediami w Polsce zarządzać nie mogłyby nie "kraje spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego", tylko "kraje spoza OECD (Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju)".

"Projekt tak odważny, że aż niesamowity"

Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" podkreślił z kolei, że z jednej strony podziela opinię o tym, iż projekt "jest tak odważny, że aż niesamowity". Dodał jednocześnie, że PiS miało w czasie swoich kadencji kilka takich projektów, z których później się wycofywało.

- Obecny projekt nie jest ani dziwny, ani niespotykany w skali świata, ponieważ wiele krajów chroni w powyższy sposób swoje rynki. Oczywiście jest też tak, iż należało myśleć przed czasem, a nie po nim, bo teraz pewnie projekt uderzyłby w TVN, ale czy to z kolei w znaczący sposób pogorszyłoby demokrację w Polsce, gdyby Amerykanie jednak mieli coś sprzedać, wątpię - mówił dziennikarz.


Posłuchaj
51:38 _PR24_AAC 2021_07_13-18-06-32.mp3 J. Liziniewicz i K. Bałękowski o "lex TVN" ("Debata Dnia")

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej" i Krzysztof Bałękowski z "Super Expressu"

Data emisji: 13.07.2021

Godzina: 18:06

Czytaj także

Żurawski vel Grajewski: losy stacji telewizyjnej nie są strategiczną płaszczyzną relacji polsko-amerykańskich

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2021 21:30
- Nie należy przesadzać ze znaczeniem kwestii koncesji dla TVN w relacjach polsko-amerykańskich, bo niby jaki ważny interes USA miałby zostać tutaj naruszony - pytał w Polskim Radiu 24 politolog, prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dr Machalica o noweli ustawy o radiofonii i telewizji: ma chronić bezpieczeństwo informacyjne Polski

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2021 10:25
- Pojawiła się próba doprecyzowania tego przepisu, bowiem twierdzi się, że inwestor amerykański de facto obchodzi ten przepis przez spółkę zarejestrowaną w Holandii. Pojawia się pytanie, czy rzeczywiście inwestor amerykański, który w tym przypadku pochodzi z kraju, z którym Polska jest połączona sojuszem, powinien być traktowany jak nadawcy, którzy są potencjalnym zagrożeniem dla naszego bezpieczeństwa - mówił w Polskim Radiu 24 dr Bartosz Machalica z Centrum im. I. Daszyńskiego. Gośćmi "Debaty Poranka" byli także Jacek Łęski (Telewizja Polska) i Wojciech Biedroń (wPolityce.pl).
rozwiń zwiń