more_horiz

Będzie niższy VAT na benzynę? Król: inflację trzeba próbować zdławić

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2022 19:48
- Mateusz Morawiecki marzy o tym, by zbić cenę litra paliwa do ok. 5 złotych i to byłoby coś, co mogłoby uratować notowania rządu - powiedział w Polskim Radiu 24 Bartosz Machalica z Instytutu Daszyńskiego, komentując rządowe plany obniżenia VAT na paliwa. - Mamy ograniczoną suwerenność, nie możemy samodzielnie podejmować takiej decyzji, ale trzeba, gdzie tylko można, inflację próbować zdławić - przekonywał zaś Marek Król z "Sieci".
Premier zapowiedział, że będzie chciał obniżyć VAT na paliwa. Musi się na to jednak zgodzić Komisja Europejska.
Premier zapowiedział, że będzie chciał obniżyć VAT na paliwa. Musi się na to jednak zgodzić Komisja Europejska. Foto: Shutterstock/Nick Shoe

Według wstępnego szacunku Głównego Urzędu Statystycznego inflacja w grudniu wzrosła do 8,6 proc., licząc rok do roku. W przyszłym tygodniu rząd przedstawi szczegóły drugiego pakietu antyinflacyjnego - wynika z wywiadu, jakiego Interii udzielił premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu chce m.in. obniżyć VAT na paliwa z 23 do 8 proc. na pół roku. 

"Ograniczenie maksimum inflacyjnego"

- Pan premier w wywiadzie wspomniał, że nie ma wymaganej dla tych planów akceptacji Komisji Europejskiej, więc trzeba postawić nad nimi znak zapytania - zaznaczył w rozmowie z Polskim Radiem 24 Bartosz Machalica z Centrum Daszyńskiego. - Gdyby te plany weszły w życie, doprowadziłyby do ograniczenia maksimum inflacyjnego, bo to, że inflacja będzie wysoka, to jest pewne, ale pytanie, jaki będzie jej maksymalny poziom. - Rząd dąży do obniżenia tego maksimum za pomocą wszelkich środków, co - jeśli wejdzie w życie - pozytywnie przełoży się na odbiór społeczny - wyjaśnił. 

Jak przekonywał publicysta, "Polacy ceny na rynku postrzegają przez pryzmat cen kilku produktów, a cena benzyny na pewno ma duże przełożenie na nastroje społeczne". - Sytuacja, w której benzyna była po 6 złotych, bardzo uderzała w notowania rządu. Rozumiem, że Mateusz Morawiecki marzy o tym, by zbić cenę do ok. 5 złotych i to byłoby coś, co mogłoby uratować  notowania rządu w sytuacji, gdy nastroje społeczne nie są dobre z powodu inflacji i problemów ze wdrażaniem Polskiego Ładu - mówił Bartosz Machalica.

"Mamy ograniczoną suwerenność"

- To jest jeden z instrumentów, jakie ma rząd - skomentował w Polskim Radiu publicysta Marek Król z "Sieci" plan obniżki VAT na benzynę. - Cały tzw. socjalizm europejski jest ufundowany na wysokim opodatkowaniu paliw. Teraz gdy widzimy ten obłęd Unii Europejskiej, to w zasadzie drogie nośniki energii są stałą podstawą tej opętańczej doktryny - wskazał. 

- Ponieważ paliwa mają wpływ na ceny dóbr i usług, jest to jakiś kierunek. Zmniejsza to oczywiście wpływy do budżetu państwa, ale kto zna się trochę na budżecie, ten wie, że w czasie inflacji te wpływy rosną. Więc rządom nie zależy na zerowej inflacji. Czy Unia Europejska to zatwierdzi - trudno powiedzieć. Mamy ograniczoną suwerenność, nie możemy samodzielnie podejmować takiej decyzji, ale trzeba, gdzie tylko można, inflację próbować zdławić - podkreślił Marek Król. 

Posłuchaj
22:11 Debata-I-PR24_AAC 2022_01_07-18-34-07.mp3 Bartosz Machalica i Marek Król, komentując bieżące wydarzenia ("Debata dnia" - cz. I/ PR24)
24:09 Debata-II-PR24_AAC 2022_01_07-18-34-07.mp3 Bartosz Machalica i Marek Król, komentując bieżące wydarzenia ("Debata dnia" - cz. II/ PR24)

W rozmowie więcej komentarza naszych gości do bieżących wydarzeń społecznych i politycznych. Zachęcamy do wysłuchania nagrania. 

Czytaj także: 

Obejrzyj także "Debatę poranka" w Polskim Radiu 24, w której uczestniczyli Jacek Liziniewicz z "Gazety Polskiej", Piotr Grzybowski z "Niedzieli" i  Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej". 

***

Audycja: "Debata dnia"

ProwadzącyMagdalena Złotnicka

Goście: Bartosz Machalica (Centrum Daszyńskiego), Marek Król ("Sieci")

Data emisji: 7.01.2022

Godzina emisji: 18.06


Polskie Radio 24, IAR, PAP/ mbl

Zobacz także

Zobacz także

X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem