"Decyzja była symboliczna". Biskupski o rezygnacji części członków Rady Medycznej

- Rada Medyczna przy Premierze od wielu miesięcy była ciałem martwym - stwierdził w Polskim Radiu 24 Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu". Gościem audycji był też Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego".

2022-01-14, 19:10

"Decyzja była symboliczna". Biskupski o rezygnacji części członków Rady Medycznej
- Decyzja była oczywista i symboliczna - H. Biskupski o rezygnacji części członków Rady Medycznej. Foto: twitter.com/PremierRP

Goście PR24 rozmawiali między innymi o sytuacji w Radzie Medycznej przy Premierze. 13 z 17 członków Rady złożyło dymisję. W oświadczeniu cytowanym przez Polską Agencję Prasową trzynastu członków Rady Medycznej stwierdziło, że powodem dymisji był "brak wpływu rekomendacji na realne działania" oraz "wyczerpanie się dotychczasowej współpracy".

"Ciało martwe"

Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu" powiedział w PR24, że nieprawdą jest to, iż powyższa decyzja była decyzją nieoczekiwaną. W jego opinii, decyzja była "dość oczywista" i ma charakter symboliczny z dwóch powodów.

- Pierwszym powodem jest to, że Rada miała charakter ciała doradczego, a drugim to, że od wielu miesięcy była ona ciałem martwym, rząd ignorował zalecenia Rady w kontekście pandemii COVID-19. To oczywiście rząd decyduje o polityce w sprawie pandemii, ale to lekarze powinni mieć tutaj ostatnie słowo, tak jednak nie było - powiedział Hubert Biskupski.

Rada Medyczna to organ pomocniczy premiera Mateusza Morawieckiego. Do tej pory w jej skład wchodził przewodniczący oraz kilkunastu ekspertów medycznych. Do zadań Rady Medycznej należy "analiza i ocena bieżącej sytuacji w kraju, opracowywanie propozycji działań oraz opiniowanie aktów prawnych takich jak rozporządzenia, które wprowadzają nowe zasady i ograniczenia w kraju".

REKLAMA

"Podsumować działalność"

Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego" dodał, że walka z pandemią to nie tylko problem dotyczącym medyków. Głos w tej sprawie zabierali także psychologowie czy pedagodzy. Dymisja członków Rady Medycznej, jak zauważył, jest dobrą okazją do tego, by podsumować jej działalność.

- Nie mieliśmy stenogramów z posiedzeń Rady, tak naprawdę nie wiedzieliśmy na sto procent, które konkretnie decyzje podejmowane przez rząd są efektem rekomendacji Rady, a które szły wbrew jej decyzjom. Rzecz, która powinna być zrobiona, a nie była, to to, by obrady były przejrzyste, a różnice zdań były pokazywane - powiedział Jakub Jałowiczor.

Czytaj także:

Do tej pory Rada Medyczna opublikowała 36 stanowisk. Przedostatnie, z 10 stycznia, dotyczyło szczepień na COVID-19 i zostało opublikowane po wypowiedzi małopolskiej kurator oświaty Barbary Nowak, która odnosząc się do szczepień na COVID-19 oceniła, że "konsekwencje stosowania tego eksperymentu nie są do końca stwierdzone". Według Rady Medycznej, "szczepienie przeciw COVID-19 jest procedurą medyczną ratującą zdrowie i życie, pozwalającą na zmniejszenie tragicznych skutków pandemii".

REKLAMA


Posłuchaj

H. Biskupski i J. Jałowiczor o rezygnacji części członków Rady Medycznej ("Debata Dnia") 51:06
+
Dodaj do playlisty

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Magdalena Złotnicka

Gość: Hubert Biskupski, zastępca red. naczelnego "Super Expressu" i Jakub Jałowiczor z "Gościa Niedzielnego"  

REKLAMA

Data emisji: 14.01.2021

Godzina: 18:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej