"Dobrze, że ta wizyta się odbyła". Marcin Piasecki o rozmowach premiera Mateusza Morawieckiego na Ukrainie
- Biorąc pod uwagę nasze więzi z Ukrainą, ta wizyta odbywa się jednak dość późno, jeżeli chodzi o kwestię eskalacji i wzrostu napięcia między Rosją i Ukrainą - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"). Gościem audycji był także Jarosław Popek (Radio Gdańsk).
2022-02-01, 19:15
Szef polskiego rządu podczas wtorkowej wizyty w Kijowie spotkał się z premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem. Podczas wspólnej konferencji prasowej Morawiecki powiedział, że przyjechał do Kijowa, żeby "zamanifestować jedność Polski z państwem ukraińskim w obliczu ryzyk, w obliczu niebezpieczeństw, o których wszyscy wiemy". Zaznaczył, jest to moment, w obliczu którego cała Europa i cały świat zachodni muszą się zjednoczyć na rzecz suwerenności, niepodległości i nienaruszalności terytorialnej Ukrainy.
Na antenie Polskiego Radia 24 wizytę premiera na Ukrainie ocenił Marcin Piasecki. Redaktor "Rzeczpospolitej" zaznaczył, iż "dobrze, że ta wizyta się odbyła". - Czy przyniesie jakieś zasadnicze skutki i też podniesie wiarygodność premiera Morawieckiego, co do tego miałbym wątpliwości - wskazał.
"Rzeczy mniej pozytywne"
- Wizyta premiera Morawieckiego na Ukrainie rzeczywiście nie jest wprost krytykowana, ponieważ wprost krytykować jej nie można - ocenił. - Można natomiast zwrócić uwagę na rzeczy, które są tutaj mniej pozytywne - powiedział.
Jak podkreślił, "biorąc pod uwagę nasze więzi z Ukrainą, ta wizyta odbywa się dość późno, jeżeli chodzi o kwestię eskalacji i wzrostu napięcia między Rosją i Ukrainą, czy też agresywnego tonu i agresywnych posunięć Rosji, które są zwiększone w ostatnich miesiącach".
REKLAMA
"Sposób bardzo racjonalny"
Gościem audycji był także Jarosław Popek z Radia Gdańsk, który - odnosząc się do wsparcia, jakie Polska okazała Ukrainie - ocenił, że "dobrze, iż Polska zachowywała się w sposób bardzo racjonalny, bardzo spokojny".
- Polska zachowała się w tej sytuacji bardzo ostrożnie. Zwróćmy na przykład uwagę na to, co robił największy członek NATO w UE, czyli Niemcy, które zakazywały przelotu brytyjskich samolotów z bronią dla Ukrainy nad swoim terytorium - powiedział.
Ocenił, że "zachowanie Polski względem Ukrainy może przynieść jakieś rezultaty, jeśli chodzi o długoterminową współpracę między Polską a Ukrainą". - Wiemy dobrze, że nam bardzo zależy na tym, aby wojny na granicy rosyjsko-ukraińskiej nie było - podkreślił.
REKLAMA
Więcej w nagraniu.
Posłuchaj
Jarosław Popek: nam bardzo zależy na tym, aby tej wojny na granicy rosyjsko-ukraińskiej nie było (Polskie Radio 24) 46:04
Dodaj do playlisty
* * *
Audycja: "Debata dnia"
Prowadzi: Mirosław Skowron
Goście: Jarosław Popek (Radio Gdańsk) i Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita")
REKLAMA
Data emisji: 1.02.2022
Godzina emisji: 18.06
ZOBACZ TAKŻE: Paweł Szrot o solidarnych działaniach NATO i UE
jb
REKLAMA
REKLAMA