more_horiz

Debata Dnia: Andrzej Duda spotkał się z opozycją

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2018 20:28
Andrzej Duda spotkał się z przedstawicielami ugrupowań politycznych, które domagają się zawetowania przez prezydenta ustawy o ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Między innymi na ten temat rozmawiali w Debacie Poranka Paweł Krulikowski (portal reo.pl) i Tomasz Żółciak (Dziennik Gazeta Prawna).
Audio
  • 13.08.2018 Debata Dnia: Andrzej Duda spotkał się z opozycją
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kukiz15, Razem, PSL i Prawicy RP
Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami Kukiz'15, Razem, PSL i Prawicy RPFoto: KPRM/Jakub Szymczuk

Przedstawiciele ruchu Kukiz'15, partii Razem, PSL i Prawicy RP po zakończeniu spotkania w Pałacu Prezydenckim ocenili, że prezydent w 99 procentach podziela ich argumenty dotyczące nowej ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Podobne wrażenie odniósł prezydencki rzecznik Krzysztof Łapiński, który powiedział dziennikarzom po spotkaniu, że argumenty rozmówców "pokrywały się".

Po wcześniejszych zapowiedziach prezydenta wydaje się, że zawetuje on projekt ustawy przygotowany przez PiS. Takiego zdania był Paweł Krulikowski. - Prezydent Duda pewnie zawetuje ustawę dot. ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego. Z punktu widzenia Pałacu Prezydenckiego będzie to decyzja o tyle dobra, że będzie mógł w ten sposób poszukać sobie poparcia wśród tych mniejszych ugrupowań. To taki ruch, który nie zaboli nikogo, a być może w jakiś sposób może prezydentowi pomóc - stwierdził.

Ze swoim rozmówcą zgodził się Tomasz Żółciak. - Na naszych łamach prezydent powiedział wprost, że jest bardzo bliski decyzji weta i jedna z teorii mówi, że Andrzej Duda tak widzi swoja prezydenturę, że chciałby być mediatorem pomiędzy obozem rządzącym a mniejszymi, którzy chcą i mają coś do powiedzenia. Prezydent chce utrzymać się w tej roli, nie dając zbyt dużego pola własnemu ugrupowaniu, żeby samemu zachować pewną pozycję. Może to też być kwestia obaw przed szerszą koalicją opozycyjną, którą ta ordynacja by poniekąd wymuszała - ocenił.

W Debacie Poranka publicyści rozmawiali również na temat nadchodzących wyborów samorządowych i najciekawszych pojedynków o stanowiska, kontrowersjach związanych z barwnym życiorysem dyrektor warszawskiego Biura Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Ewy Gawor oraz o decyzji prezydenta Gdańska w sprawie obchodów wybuchu II wojny światowej.

Gospodarzem audycji był Adrian Stankowski.

Polskie Radio 24/rr

______________________

Data emisji: 13.08.18

Godzina emisji: 18.15

Zobacz także

Zobacz także