more_horiz

"Manifestacja wiary i przynależności do narodu". Publicyści o wymiarze święta Bożego Ciała

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2020 19:30
- Boże Ciało także święto towarzyskie, bardzo rodzinne i święto celebracji życia. Mamy skłonność do mówienia, że Bóg jest w Kościele, a poza Kościołem jest strefa świecka. Po to jest także to święto, by przypomnieć sobie, że Bóg jest wszędzie - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna). Gościem audycji był również Hubert Biskupski ("Super Express").
Audio
  • Miłosz Manasterski i Hubert Biskupski w rozmowie na temat znaczenia święta Bożego Ciała ("Debata Dnia") cz. I
  • Miłosz Manasterski i Hubert Biskupski w komentarzu do bieżących wydarzeń politycznych z kraju i ze świata ("Debata Poranka") cz. II
Obchody święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Parafia Świętego Krzyża w Bydgoszczy
Obchody święta Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa - Parafia Świętego Krzyża w BydgoszczyFoto: PAP/Tytus Żmijewski

Goście audycji rozmawiali o społecznym wymiarze uroczystości Bożego Ciała. - Pokojowe demonstrowanie swoich przekonań religijnych jest potrzebne. Procesja jest okazją, żeby się spotkać. To także święto towarzyskie, bardzo rodzinne i święto celebracji życia. Mamy skłonność do mówienia, że Bóg jest w Kościele, a poza Kościołem jest strefa świecka. Po to jest także to święto, by przypomnieć sobie, że Bóg jest wszędzie - ocenił Miłosz Manasterski.

Boże Ciało procesja PAP 1200.jpg
"To święto jest manifestacją naszej wiary". Ks. Jarosław Wąsowicz o uroczystości Bożego Ciała

- Na razie jesteśmy w państwie, które w konstytucji odwołuje się do wartości chrześcijańskich, ale to można zmienić. Dekalog jest wyrzucany z konstytucji państw Zachodu. Jeżeli poszczególne państwa dopuszczają eutanazję, jest to ewidentne naruszenie 5. przykazania. Podobnie aborcja jest traktowana jako zabieg "higieniczny". Są państwa, które przykazanie traktują to absolutnie luźno - zwrócił uwagę.

<<CZYTAJ TAKŻE>> Prymas w Boże Ciało: nieśmy Chrystusa w różne rzeczywistości naszego życia

- Obawiam się, że z budowaniem państwa opartym na Dekalogu jest coraz gorzej. Przykazanie "czcij ojca swego i matkę swoją" jest w tej chwili demontowane i tworzy się różne hybrydy. Mamy moment, kiedy po jednym przykazaniu Dekalog się podkopuje. Ludzie wierzący różnych religii w Polsce powinni o nim pamiętać - zaznaczył. 

Symbolika manifestacji wiary

- Procesje zostały skrócone, a liczba uczestników jest znakomicie mniejsza, co było widać po procesji centralnej, organizowanej  przez kard. Nycza. Dla katolików to bardzo ważne święto, które przeplata się z manifestacją wiary i przynależności do narodu. W poprzednich latach, w trudnych czasach procesja Bożego Ciała miała także charakter społeczny i polityczny - stwierdził Hubert Biskupski.

ks. Paweł Rytel Andrianik 1200.jpg
Uroczystość Bożego Ciała. Ks. Rytel-Andrianik: związana z polską tradycją, symbol wolności religijnej

- Manifestacja wiary czy przynależności do Kościoła nie jest tak potrzebna dziś jak w poprzednich latach. Ta symbolika jest zamknięta dzisiaj w przestrzeni Kościoła - dodał. 

<<CZYTAJ TAKŻE>> 700 lat Bożego Ciała w Polsce, dziś w czasie pandemii. Poznaj historię

Zdaniem publicysty "czym innym jest wspólnota wiernych budowana wokół wiary czy Kościoła, a czym innym jest wspólnota rozumiana jako grupa ludzi w ramach jednego państwa czy narodu. Jest też coraz większa grupa ludzi, która odżegnuje się od Kościoła. Nowoczesne państwa nie zawsze są oparte o wyznanie. Świecka Francja, Czechy czy Szwecja to państwa, gdzie religie są poza sferą publiczną. To, co znajduje się w Dekalogu jest tam wpisane w fundament państwa. Nie widzę współcześnie zagrożenia dla podstaw naszej cywilizacji".

W audycji również temat happeningu "Tęczowe Disco", działania Rafała Trzaskowskiego w kampanii prezydenckiej, kwestia przyjmowania uchodźców w UE oraz sytuacja w USA i najnowsze informacje dot. Fort Trump.

Więcej w nagraniu.

* * *

Audycja: "Debata dnia"
Prowadzący: Adrian Stankowski
Goście: Miłosz Manasterski (Agencja Informacyjna), Hubert Biskupski ("Super Express")
Data emisji: 11.06.2020
Godzina emisji: 18.06

PR24/pkr

Zobacz także

Zobacz także