more_horiz

Andrzej Potocki: Europa jest bardziej zainteresowana karaniem Polski niż przekazaniem funduszy z KPO

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2022 19:20
- Jeżeli pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy nie wpłyną, autentycznie wziąłbym sobie do serca słowa Jarosława Kaczyńskiego - tak mówił w Polskim Radiu 24 o ostatnim wywiadzie prezesa PiS dla "Sieci" publicysta tego tygodnika Andrzej Rafał Potocki. Gościem "Debaty dnia" był również Piotr Kusznieruk, publicysta dziennika "Trybuna".
Jarosław Kaczyński dla Sieci: my dotrzymaliśmy umowy, Bruksela ją złamała
Jarosław Kaczyński dla "Sieci": my dotrzymaliśmy umowy, Bruksela ją złamałaFoto: Alexandros Michailidis/Shutterstock.com

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński podkreślił, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla "Sieci".

Na antenie Polskiego Radia 24 publicyści omówili powyższą kwestię. Zdaniem Piotra Kusznieruka "wypowiedź jest skierowana do tzw. twardego elektoratu, który z niecierpliwością czeka na pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy".

"Wchodzimy w okres wyborczy"

- Przeprowadzane reformy są słabo akceptowane przez Unię Europejską, pieniądze są, że tak powiem, wstrzymywane. Wchodzimy w okres wyborczy i takich deklaracji będzie w najbliższym czasie więcej, co moim zdaniem stanowi fragment kampanii wyborczej - przyznał gość Polskiego Radia 24.

Z kolei w ocenie Andrzeja Rafała Potockiego "wygląda na to, że sytuacja, którą przedstawił Jarosław Kaczyński dla tygodnika »Sieci«, jest na tyle poważna, że jeżeli Komisja Europejska nie zreflektuje się, to deklaracje, które padły w wywiadzie, zostaną przekute w czyn".

- Natomiast jeśli Komisja zreflektuje się, ponieważ tam było wiele takich ostrych sformułowań ze strony Jarosława Kaczyńskiego, to wtedy najprawdopodobniej skończy się wyłącznie na słowach - ocenił publicysta tygodnika "Sieci". 

Jak podkreślał prezes Prawa i Sprawiedliwości, "Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł". - W tej sytuacji nie mamy powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń, które nie mają podstaw traktatowych oraz nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie - są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję - mówił Jarosław Kaczyński.

Posłuchaj
48:09 deeeebbabaa.mp3 Andrzej Rafał Potocki oraz Piotr Kusznieruk o wywiadzie Jarosława Kaczyńskiego ("Debata Dnia") 

Czytaj więcej:

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Mirosław Skowron

Goście: Andrzej Rafał Potocki (tygodnik "Sieci"), Piotr Kusznieruk (dziennik "Trybuna")

Data emisji: 9.08.2022

Godzina: 18:05

PR24/"Sieci"/IAR/nt

Zobacz także

Zobacz także