more_horiz

"Polska jest przeciwna federalizacji UE". Stanisław Janecki o zaostrzeniu polityki rządu

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 20:00
Po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej Polska jest jedynym dużym krajem, piątym co do wielkości, który jest przeciwnikiem pseudofederalizacji - podkreślił w Polskim Radiu 24 Stanisław Janecki z tygodnika "Sieci". Gościem Krzysztofa Świątka w "Debacie dnia" był również dr Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy".
Publicyści skomentowali kwestię federalizacji Unii Europejskiej
Publicyści skomentowali kwestię federalizacji Unii Europejskiej Foto: Shutterstock/Alexandros Michailidis

Poseł Prawa i Sprawiedliwości i sekretarz generalny partii Krzysztof Sobolewski powiedział, że rząd skończył z ustępstwami wobec Unii Europejskiej. Jak mówił w Programie 3 Polskiego Radia, rząd Zjednoczonej Prawicy nie pójdzie więcej na kompromisy z Komisją Europejską w kwestii wypłat pieniędzy z Krajowego Planu Odbudowy.

O tym, jaki wpływ na politykę wewnętrzną może mieć zaostrzenie kursu w relacjach polskiego rządu z Komisją Europejską, mówili na antenie Polskiego Radia 24 Stanisław Janecki z tygodnika "Sieci" oraz dr Karol Gac z tygodnika "Do Rzeczy".

"Chodzi o centryzację"

Jak zaznaczył Stanisław Janecki, Unii "nie o federalizację chodzi, tylko o centryzację". - To znaczy o wspólne elementy polityczne, które przyczyniają się do tego, że mniejsze kraje są przegłosowywane, likwiduje się weto jako możliwość oporu i wtedy takie państwa jak Polska nie mają nic do powiedzenia - wskazał Stanisław Janecki. 

W opinii publicysty "oni sami nie wiedzą dokładnie, do czego dążą". - Zmierzają do tego, żeby była zasada: "jak ci wielcy coś wymyślą, to reszta powinna się temu podporządkować". Polska jest jedynym krajem, który może coś zrobić w tej sprawie, dlatego jest tak mocno atakowana - tłumaczył gość Polskiego Radia 24.

- Z kolei na przykład Węgry, mające znacznie więcej na sumieniu (...), nie są tak atakowane jak Polska. To państwo nie jest traktowane jako kraj, który może wpłynąć na zahamowanie procesów zmiany ustroju Unii Europejskiej, a nasz kraj jest. Bardzo szkoda, że Wielkiej Brytanii nie ma w Unii Europejskiej, wówczas opór byłby większy, a poza tym Polska musi zostać ukarana - podkreślił Stanisław Janecki.

Karol Gac zgodził się z przedmówcą i - podkreślając, że mówi w cudzysłowie - przyznał, że "z wielu powodów Polska musi zostać ukarana i przywołana do porządku". - Ponieważ rzeczywiście Polska jest zbyt dużym państwem, zbyt silną gospodarką, zbyt liczącym się państwem, by była niepokorna. Ponadto, jeżeli uda się spacyfikować Polskę, to tym bardziej uda się to zrobić z państwami naszego regionu. Z tego względu jest tak duża determinacja względem Polski - wyjaśnił publicysta.

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
47:40 debata dniaass.mp3 Gośćmi Krzysztofa Światka byli Stanisław Janecki oraz dr Karol Gac (PR24/"Debata Dnia") 

Czytaj więcej:

Sekretarz generalny PiS podkreślił, że Polska wypełniła wszystkie warunki postawione przez Komisję Europejską i chce partnerskich relacji z Brukselą. Jarosław Kaczyński, w wywiadzie dla tygodnika "Sieci", powiedział zaś, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy. - Ale ustępstwa nic nie dały - dodał prezes Prawa i Sprawiedliwości.

***

Audycja: "Debata Dnia"

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Goście: Stanisław Janecki (tygodnik "Sieci"), dr Karol Gac (tygodnik "Do Rzeczy")

Data emisji: 10.08.2022

Godzina: 18:05

IAR/Informacyjna Agencja Radowa/PR3/nt

Zobacz także

Zobacz także