more_horiz
Wiadomości

"Próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować". Prezes PiS o konflikcie z Brukselą

Ostatnia aktualizacja: 08.08.2022 06:45
- Są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję - powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnia "Sieci", odnosząc się do działań UE w stosunku do Polski.
Konflikt z UE. Jarosław Kaczyński: jej zastrzeżenia nie mają podstaw traktatowych
Konflikt z UE. Jarosław Kaczyński: jej zastrzeżenia nie mają podstaw traktatowychFoto: Forum

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński powiedział, że w relacjach z Unią Europejską państwo polskie wykazało maksimum dobrej woli i poszło na duże kompromisy.

- Ale ustępstwa nic nie dały. Dalej cofać się nie możemy i nie mamy gdzie - mówił Jarosław Kaczyński w wywiadzie dla tygodnika "Sieci". Jak powiedział, Unia nie wykonuje swoich obowiązków wobec Polski, nie przestrzega żadnych reguł.

- W tej sytuacji nie mamy powodów brać pod uwagę jej zastrzeżeń, które nie mają podstaw traktatowych i nie mają nic wspólnego z praworządnością. Odwrotnie - są ochroną łamania praworządności przez rozgrzanych politycznie sędziów, łamiących polskie ustawy, polską konstytucję - mówił prezes PiS.

Konflikt z UE. Prezes PiS: próbuje się nam zabrać wolność

Dodał, że rząd poszedł na kompromisy z Unią Europejską - "trzeba było spróbować, choćby po to, by sprawa była jasna". - I dzisiaj jest jasna [...] - próbuje się nam zabrać wolność, suwerenność i jeszcze nas obrabować - mówił Jarosław Kaczyński.

Jak powiedział, "operacja ewentualnej zmiany złotego na euro byłaby dla spekulantów, mających dostęp do odpowiedniej wiedzy, okazją do zarobienia miliardów". Prezes PiS dodał, że mówiąc "koniec tego dobrego" w odniesieniu do relacji z Brukselą, miał na myśli, iż należy w tej sytuacji przede wszystkim zadbać o polskich obywateli, podjąć działania, które obniżą koszt energii.

- Skoro w tym obszarze Komisja Europejska nie wypełnia swoich zobowiązań wobec Polski, to my nie mamy powodów wykonywać swoich zobowiązań wobec Unii Europejskiej. To były jednak umowy i uzgodnienia działające w obie strony - powiedział Jarosław Kaczyński. Zastrzegł, że nie chodzi tu o niepłacenie składki członkowskiej, ale "o inne działania i przedsięwzięcia".

Reforma wymiaru sprawiedliwości. "Trzeba wrócić do tematu"

Prezes PiS dodał, że musimy wrócić do tematu reformy wymiaru sprawiedliwości. - Musimy podjąć ten wysiłek, bo każdy chyba widzi, że celem tych interwencji (Komisji Europejskiej - red.) nie była ochrona praworządności europejskiej, ale rozmontowanie praworządności w Polsce - powiedział.

Dodał, że jest to kwestia uzgodnień z prezydentem, bo "bylibyśmy dziś w zupełnie innej sytuacji, sprawa byłaby zakończona, gdyby nie weta z lipca 2017 r.". - Przetargi z Unią też by pewnie były, ale z zupełnie innych pozycji - mówił Jarosław Kaczyński.

Czytaj także:

Zobacz: Jarosław Kaczyński w Programie 3 Polskiego Radia

pb

Zobacz także

Zobacz także