more_horiz

"Od samego początku KE postępowała z Polską nie fair ". Karski o spłacie odsetek od środków z KPO

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 17:31
- Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie od samego początku Komisja Europejska postępowała z Polską nie fair - powiedział w Polskim Radiu 24 Karol Karski, poseł PiS. 

Z informacji przekazanych przez Ministerstwo Finansów wynika, że Polska - mimo iż nie otrzymała środków z KPO - płaci już odsetki z tego tytułu. To wszystko za sprawą mechanizmu KE, który zakłada, że wszystkie odsetki od tej europejskiej pożyczki finansowane są ze składek członkowskich. 

"Interesy z oszustami"

- Tak to jest, kiedy robi się interesy z oszustami. Mamy do czynienia z sytuacją, gdzie od samego początku Komisja Europejska postępowała w sposób nie fair z Polską - powiedział Karol Karski. 

Dodał, że szefowa KE gwarantowała, że środki zostaną wypłacone, że mechanizm praworządności będzie dotyczył zgodnego z przepisami wydatkowania środków finansowych, a potem okazywało się, że dochodziło do "kolejnych prób wyłudzenia różnego rodzaju zachowań po stronie polskiej". - A za to, jak na razie, nic nie otrzymujemy - podkreślił gość PR24. 

Oszustwa KE 

Z kolei wymieniając "oszustwa KE", powiedział, że po pierwsze dotyczą one definicji praworządności, która została sformułowana przez Radę Europejską i obejmowała zgodne z przepisami prawa UE wydatkowania środków finansowych. 

- Następnym przykładem może być przyjęcie mechanizmu powołującego do życia Fundusz Odbudowy, który gwarantował Polsce wypłatę funduszy bez żadnych dodatkowych kryteriów, bo przecież to nie jest gratis, prezent, bonus, a są to środki, które miały być przekazane na rozruch gospodarek państw unijnych po recesji pandemicznej - dodał. 

Zaznaczył, że środki z KPO kiedyś trafią do Polski, bo tak stanowi prawo unijne

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu.

Posłuchaj
12:14 PR24_AAC 2022_08_05-16-35-52.mp3 Karol Karski: tak to jest, kiedy robi się interesy z oszustami (Rozmowa PR24/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Karol Karski (PiS)

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 16.35

nj

Zobacz także

Zobacz także