more_horiz

Marek Balt: od samego początku miałem wątpliwości co do Ursuli von der Leyen

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2022 18:28
- Wiele osób z Prawa i Sprawiedliwości nie ufa Komisji Europejskiej. Na przykład minister Ziobro twierdzi, że Polska została okradziona przez KE  - powiedział w Polskim Radiu 24 Marek Balt (Nowa Lewica). 

W rozmowie z Krzysztofem Świątkiem w Polskim Radiu 24 Marek Balt odniósł się do słów posła PiS Karola Karskiego, który powiedział, że nie ufa szefowej KE.

"Mieliśmy swoją kandydaturę"

- Od samego początku miałem wątpliwości co do Ursuli von der Leyen. Lewica nie była fanem tej kandydatury, mieliśmy swoją. Jednak kompromis, który został zawarty przez grupy polityczne i premierów, którzy ją poparli, włącznie z premierem Mateuszem Morawieckim, doprowadził do jej wyboru - powiedział Marek Balt. 

Podkreślił, że to w ocenie Prawa i Sprawiedliwości Frans Timmermans był gorszym wyborem. - Ja mam inne zdanie na ten temat - stwierdził przedstawiciel Nowej Lewicy. 

"Wiele osób z PiS nie ufa KE"

- Jeżeli chodzi o to, że prof. Karol Karski nie ufa Ursuli von der Leyen, to wiele osób z PiS nie ufa KE. Na przykład minister Ziobro twierdzi, że Polska została okradziona przez KE. A ja chciałbym zapytać, gdzie śledztwo ws. kradzieży tych olbrzymich pieniędzy, o których mówi minister sprawiedliwości - mówił gość PR24. 

Dodał, że pieniądze z KPO powinny już dawno trafić do Polski. - Nasz rząd powinien zrobić wszystko, aby tak się stało - zaznaczył. 

Zapytany, co dokładnie nasz rząd powinien zrobić w tej sprawie, powiedział, że należy doprowadzić do zmian w przepisach prawa, które spełnią kamienie milowe, na które umówił się premier Mateusz Morawiecki. - Mówię tutaj o tej pierwszej umowie, którą Mateusz Morawiecki zawarł z Ursulą von der Leyen w grudniu 2019 roku, kiedy to zgodził się na Fundusz Odbudowy Europy - wyjaśnił. 

Czytaj więcej:

Więcej w nagraniu. 

Posłuchaj
11:30 PR24_AAC 2022_08_05-17-35-14.mp3 Marek Balt: wielu polityków PiS nie ufa Komisji Europejskiej (Rozmowa PR24/Polskie Radio 24)

* * *

Audycja: Rozmowa PR24

Prowadzący: Krzysztof Świątek

Gość: Marek Balt (Nowa Lewica)

Data emisji: 5.08.2022

Godzina emisji: 17.35

nj

Zobacz także

Zobacz także