more_horiz

Wyższa pensja minimalna. Anna Sarzyńska: to próba zrekompensowania strat obywateli

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2022 19:14
- Z jednej strony w działaniach rządu mamy do czynienia z działaniami ograniczającymi inflację, a z drugiej strony z tymi, które mają rekompensować straty obywateli - powiedziała w Polskim Radiu 24 Anna Sarzyńska z TVP. Gościem "Debaty dnia" był także Marcin Piasecki z "Rzeczpospolitej".
- Jest to podwyżka, która próbuje zrekompensować te ubytki w portfelu, które powoduje inflacja - uważa Anna Sarzyńska
- Jest to podwyżka, która próbuje zrekompensować te ubytki w portfelu, które powoduje inflacja - uważa Anna SarzyńskaFoto: Shutterstock/Kamil Zajaczkowski

Premier Mateusz Morawiecki po zakończonym posiedzeniu Rady Ministrów poinformował o podniesieniu płacy minimalnej. Od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł. - Chcemy, żeby pracownicy zarabiali jak najwięcej, a polska gospodarka kwitła i mogła jak najlepiej sobie radzić w trudnych okolicznościach - powiedział szef rządu.

Działania rządu ws. inflacji

Marcin Piasecki skrytykował na antenie Polskiego Radia 24 działania rządu ws. podnoszenia płacy minimalnej. Jego zdaniem to jedno z wielu działań proinflacyjnych. - Tego rodzaju działania są postępowaniem proinflacyjnym. Odpowiedź w tym segmencie jest dosyć prosta. Jestem za tym, żeby Polacy zarabiali jak najwięcej, ale do tego bogactwa nam dużo brakuje. Tego rodzaju działania budzą mój niepokój - powiedział.

- Niestety działania rządu są proinflacyjne. Mimo wielu zastrzeżeń do prezesa Glapińskiego, to NBP próbuje z inflacją walczyć. Rząd działa jednak inaczej. Myślę, że zbliżamy się do momentu, gdzie finanse państwa stają się coraz bardziej fikcją. Może to jednak prowadzić do ekonomicznej katastrofy - dodał.

Anna Sarzyńska oceniła z kolei, że być może takie działanie jest jedyną drogą w obecnej trudnej sytuacji. - Jest to podwyżka, która próbuje zrekompensować te ubytki w portfelu, które powoduje inflacja. Z jednej strony w działaniach rządu mamy do czynienia z działaniami ograniczającymi inflację, a z drugiej strony z tymi, które mają rekompensować straty obywateli. Te działania trochę się znoszą - oceniła.

- Być może taka gra na dwóch fortepianach jest niezbędna, żeby przynajmniej tym najsłabiej uposażonym zapewnić przetrwanie kryzysu, z którym niewątpliwie mamy do czynienia - powiedziała.

Czytaj także:

Więcej w nagraniu

Posłuchaj
20:47 PR24_mp3 2022_09_13-18-06-15.mp3 Anna Sarzyńska i Marcin Piasecki o wyższej płacy minimalnej (Debata dnia)

***

Audycja: "Debata dnia"

Prowadzący: Joanna Miziołek

Goście: Marcin Piasecki ("Rzeczpospolita"), Anna Sarzyńska (TVP)

Data emisji: 13.09.2022

Godzina emisji: 18.06

dz

Zobacz także

Zobacz także