more_horiz

"Niemcy próbują korzystać z sukcesu innych państw". Publicyści o międzynarodowej konferencji w Berlinie

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2022 18:13
Gośćmi Debaty Dnia w Polskim Radiu 24 byli Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Robert Knap (portal tvpinfo). Publicyści rozmawiali o berlińskiej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy po wojnie.
Jerzy Mosoń: Niemcy próbująrobić to co robiły zawsze, czyli korzystać z sukcesu innych państw.
Jerzy Mosoń: Niemcy próbują robić to co robiły zawsze, czyli korzystać z sukcesu innych państw.Foto: PAP/EPA/CLEMENS BILAN

Na zaproszenie niemieckiej prezydencji G7 i Komisji Europejskiej we wtorek w Berlinie odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona odbudowie Ukrainy, z udziałem m.in. szefowej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz kanclerza Niemiec Olafa Scholza. W konferencji wziął udział także premier Morawiecki. 

Podczas konferencji Morawiecki wskazywał m.in., że Władimir Putin nie może podbić wojskowo Europy, jeśli najpierw nie pokona jej gospodarczo. Szef polskiego rządu przekonywał też, że wspieranie Ukrainy to "najlepsza gwarancja dla naszego bezpieczeństwa i pokoju na następne dekady".

"Niemcy próbują korzystać z sukcesu innych państw"

Na antenie Polskiego Radia 24 między innymi do konferencji odnieśli się goście Debaty Dnia. Jerzy Mosoń ocenił, że "to, że ta konferencja odbywa się w Berlinie to pewnego rodzaju nieporozumienie, zważywszy na fakt, że to Polska jest największym donatorem jeśli chodzi o Ukrainę w Europie i możliwości budżetowe". - Byłoby niezwykle miło i byłoby zasadne, aby ta konferencja odbyła się w Warszawie lub Krakowie czy Rzeszowie - wskazał. Dodał, że "Niemcy próbują jednak robić to co robiły zawsze, czyli korzystać z sukcesu innych państw".

Swoim zdaniem na ten temat podzielił się także Robert Knap z portalu tvpinfo.pl.


Zapraszamy do wysłuchania audycji.

Posłuchaj
46:04 debata .mp3 Publicyści o międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy (Polskie Radio 24)

***

Audycja: Debata dnia

Prowadząca: Magdalena Złotnicka

Goście: Jerzy Mosoń (Fundacja Fibre) i Robert Knap (portal tvpinfo)

Data emisji: 25.10.2022

Godzina: 18.06


jb

Zobacz także

Zobacz także