„Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego kraju, nie tylko Warszawy”

Polskie miasta toną w smogu, w związku z zanieczyszczeniem powietrza mieszkańcom odradza się wychodzenie z domów. O zanieczyszczeniu powietrza w Polsce, Europie i na świecie rozmawiali w audycji Panorama Europejska prof. Adam Burakowski, Polska Akademia Nauk, Daniel Larsson, radca Ambasada Szwecji w Polsce, Paweł Szypulski, Greenpeace i Jakub Jędrak, Polski Alarm Smogowy.

2017-01-14, 09:20

„Problem zanieczyszczeń powietrza dotyczy całego kraju, nie tylko Warszawy”
Problem smogu dotyka większości dużych aglomeracji na świecie.Foto: Damián Bakarcic / flickr

Posłuchaj

13.01.2017 Jakub Jędrak: zjawisko smogu zna dużo lepiej południowa i środkowa Polska
+
Dodaj do playlisty

Jak podkreślał Jakub Jędrak, poziom zanieczyszczeń podczas ostatniego alarmu smogowego został przekroczony kilkunastokrotnie. - Zjawisko smogu zna dużo lepiej południowa i środkowa Polska. Jednak w tym tygodniu stężenie zanieczyszczeń było tak wysokie, że nawet w Warszawie, gdzie nie jest dobrze, ale jest lepiej niż w Rybniku czy Zabrzu, te stężenia były bardzo dokuczliwe. Natomiast w Rybniku, Zabrzu czy innych miastach Śląska i Małopolski stężenia były ekstremalnie wysokie – powiedział ekspert z Polskiego Alarmu Smogowego.

Prof. Adam Burakowski przybliżał problem smogu w Delhi, stolicy Indii, jednym z najbardziej zanieczyszczonych miast na świecie. - Nie chcieliby państwo, by powietrze było takie jak w Delhi. Władze miasta nie radzą sobie z problemem, jest za mało stacji pomiarowych – stwierdził profesor.

Paweł Szypulski charakteryzował jak problem wygląda w naszym kraju. - Mamy dane, co do których powinniśmy mieć zaufanie, pochodzące z Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska. Musimy pamiętać, że mówimy o jakości powietrza w całym kraju, a nie tylko w Warszawie. Smog bierze się z domowych pieców i niskich kominów, z których leci siwy dym na nasze miasta. Na drugim miejscu będzie energetyka i przemysł, a na trzecim samochody, które mają jednak większy udział w Warszawie niż w innych miastach – informował gość Polskiego Radia 24.

Według Daniela Larssona można wyjść z kryzysu smogowego dzięki postawieniu na inne źródła energii. - W latach 70. Szwecja była jednym z najbardziej zanieczyszczonych krajów w tej części Europy. Kryzys energetycznych z lat 70. spowodował, że Szwedzi musieli podjąć jakieś działania. Szwecja postawiła na sieć ciepłowniczą, odnawialne źródła energii – w tej chwili 80 proc. produkcji energii w Szwecji pochodzi albo z energii jądrowej, albo z odnawialnej – wspominał radca Ambasady Szwecji w Polsce.

REKLAMA

Gośćmi II. części Panoramy Europejskiej byli Mateusz Mazzini, Polska Akademia Nauk i Krzysztof Kokoszczyński, portal Euractiv.pl. Eksperci mówili w Polskim Radiu 24 o  prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej.

Mateusz Mazzini zwracał uwagę na priorytety prezydencji Malty w Radzie Unii Europejskiej. - Europa jest teraz w trudnym okresie, w przeciwieństwie do czasu obejmowania prezydencji przez Polskę. Za chwilę mają się rozpocząć negocjacje w sprawie Brexitu, w Grecji nadal trwa kryzys, Hiszpania czy Włochy mają gospodarki w niewiele lepszym stanie Na Malcie niezwykle trudna jest również kwestia uchodźców – powiedział gość Polskiego Radia 24.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzami audycji byli Katarzyna Kornet i Joachim Ciecierski.

REKLAMA

 

Polskie Radio 24/kk

Panorama Europejska w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

_____________________

REKLAMA

Data emisji: 13.01.17

Godzina emisji: 23.14

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej