Co Chiny mogą zaproponować Europie Środkowej?

2019-04-15, 22:00

Co Chiny mogą zaproponować Europie Środkowej?
Premier Mateusz Morawiecki (z lewej) oraz premier Chin Li Keqiang podczas spotkania w Chorwacji . Foto: PAP/Paweł Supernak

W "Światowej szachownicy" o stosunkach gospodarczych pomiędzy Chinami a Europą Środkową. - Dosyć szybko się okazało, że duża część państw Europy Środkowej jest rozczarowana tym, co zaproponowali pod względem gospodarczym Chińczycy - powiedział w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Posłuchaj

15.04.19 Światowa szachownica: Jakub Jakóbowski (OSW) o współpracy gospodarczej Chin i Europy Środkowej
+
Dodaj do playlisty

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z premierem Chin Li Keqiangiem – na marginesie VIII szczytu państw Europy Środkowo-Wschodniej i Chin (format 16+1) w chorwackim Dubrowniku. Rozmowa premierów dotyczyła głównie handlu i współpracy gospodarczej. Podczas szczytu politycy rozmawiali również o możliwych inwestycjach w krajach Europy Środkowej.

W PR24 o historii współpracy gospodarczej i jej obecnej kondycji mówił Jakub Jakóbowski.- W pewien sposób poziom współpracy politycznej między Europą Środkową a Chinami znacznie wyprzedza to, co się rzeczywiście dzieje w sferze gospodarczej. Ma to dużo głębsze korzenie. Chińczycy przychodząc do Europy Środkowej zaproponowali model współpracy, który opierał się na kredytowaniu, budowie infrastruktury – na pewnego rodzaju inwestycji. Natomiast dosyć szybko się okazało, że duża część państw Europy Środkowej jest rozczarowana tym, co zaproponowali Chińczycy – powiedział ekspert.

Jego zdaniem w Chinach coraz bardziej narasta przekonanie co do tego, że oferta gospodarcza musi być bardziej dostosowana do poszczególnych państw. - Okazało się, że model współpracy zaproponowany przez Chiny nie różni się dużo od tego, co to państwo oferuje w Afryce, Ameryce Południowej czy Azji Południowo-wschodniej. I w realiach europejskich ten model jest w dużej mierze niekorzystny. Od kilu lat w większości państw unijnych widzimy próby przekonania Chińczyków do tego, że muszą zmienić swoje podejście i otworzyć się na nowe modele współpracy – bardziej zgodne z prawem unijnym i oczekiwaniami państw tego regionu – podkreślił Jakub Jakóbowski.

Więcej w całej audycji.

Rozmawiał Grzegorz Ślubowski.

Polskie Radio 24/bartos

----------------------------

Data emisji: 15.04.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

Wróć do strony głównej