X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz

Ekspert: konflikt USA-Chiny ma wiele obszarów i coraz bardziej się rozszerza

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2019 21:06
- Wzrost roli Chin w ostatnich 40 latach odbywał się w ramach cieplarnianych warunków stworzonych przez Stany Zjednoczone. (...) Dopóki byli gospodarką stosunkowo małą, to była bardzo dobra wymiana korzyści - mówił w Polskim Radiu 24 Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Ekspert mówił o rywalizacji USA i Chin.
Audio
  • 27.05.19 Jakub Jakóbowski (OSW): Chiny są tak daleko posunięte w rozwoju technologicznym, że Amerykanie mówią: sprawdzam

Rywalizacja Chin ze Stanami Zjednoczonymi jest w opinii wielu obserwatorów niezwykle ważnym dla losów świata tematem. Jakub Jakóbowski z Ośrodka Studiów Wschodnich wskazał na jak wielu przestrzeniach ten spór się odbywa. Jego zdaniem "pole konfliktu jest znacznie szersze niż polityka czy geopolityka jako taka, a wkracza również na dziedzinę globalnych finansów, łańcuchów produkcyjnych i konkurencji technologicznej".

Wzrost roli Chin w ostatnich 40 latach odbywał się w ramach cieplarnianych warunków stworzonych przez Stany Zjednoczone. Przepływów finansowych, instytucyjnych, technologicznych, w obrębie których Chińczycy mogli rosnąć. Dopóki byli gospodarką stosunkowo małą, to była bardzo dobra wymiana korzyści, natomiast dzisiaj Chiny mają już taki ciężar gatunkowy i są tak daleko posunięte w rozwoju technologicznym, że Amerykanie mówią: sprawdzam - mówił ekspert.

Donald Trump odbył wizytę w Japonii. Ten azjatycki kraj pełni istotną rolę w rywalizacji USA-Chiny. Ekspert OSW jest zdania, że wyjazd prezydenta USA ma "istotny chiński kontekst". - Odbywa się w cieniu drugiej potężnej eskalacji wojny celnej między Stanami i Chinami - mówił. Wskazał też na "ponadpartyjny konsensus, że zmaganie z Chinami ma wymiar strategiczny, długofalowy i wykraczający poza handel".

- Ta wizyta ma dwojaki charakter. Z jednej strony, w tym wymiarze strategicznym, militarnym czy sytuacji strategicznej w Azji Wschodniej, jest ewidentna wspólnota interesów między Stanami a Japonią. Tu Trump chce zapewnić, że i w wymiarze militarnym, i politycznym Japonia uzyska wsparcie Stanów Zjednoczonych - mówił Jakub Jakóbowski. Gość PR24 dodał jednak, że polityka gospodarcza azjatyckiego partnera "może się Trumpowi nie podobać", więc wizyta prezydenta USA ma również "sondujący charakter". 

Gospodarzem Światowej Szachownicy był Grzegorz Ślubowski

Polskie Radio 24/msze

---------------------------------

Data emisji: 27.05.19 

Godzina emisji: 20.06