Kryzys polityczny w Albanii nie słabnie

– W Albanii widać, że społeczeństwo jest zmęczone i chciałoby zmian oraz lepszych rządów. Jest jednak skazane na swoje elity – powiedziała Marta Szpala z Ośrodka Studiów Wschodnich. Albania pogrążona jest w kryzysie politycznym. Uczestnicy obfitujących w przemoc publicznych demonstracji domagają się ustąpienia premiera Ramy, którego oskarżają o korupcję i kupowanie głosów wyborców.

2019-07-01, 22:03

Kryzys polityczny w Albanii nie słabnie

Posłuchaj

1.07.19 Marta Szpala: wiara w system wyborczy i demokratyczny w Albanii jest bardzo słaba.
+
Dodaj do playlisty

Kryzys polityczny w Albanii rozpoczął sie w lutym, gdy prawica zdecydowała się opuścić parlament. Jej przedstawiciele domagają się poprzez protesty uliczne dymisji premiera Ediego Ramy.

Powiązany Artykuł

shutterstock serbia kosowo 1200.jpg
Kolejne napięcie w relacjach Serbii i Kosowa

– Albania przechodzi ten sam proces, przez który przechodzą wszystkie społeczeństwa bałkańskie. Borykają się one z bardzo trudną sytuacją ekonomiczną, systemem politycznym, który trudno uznać za demokratyczny oraz z coraz bardziej oddalającą się perspektywą członkostwa w Unii Europejskiej. Do tej pory szansa ta była głównym motorem zmian na Bałkanach. Gdy następuje jej zanik, to elity państw bałkańskich są coraz bardziej skłonne do umacniania władzy autorytarnej i systemu oligarchicznego – wyjaśniła Marta Szpala.

Rozmówczyni Polskiego Radia 24 podkreśliła, że Albania jest państwem, w którym sytuacja jest najtrudniejsza. To najbiedniejszy kraj regionu bałkańskiego z bardzo słabą administracją, gdzie w latach 90. doszło już do załamania się systemu państwowego po upadku piramid finansowych.

>>> [CZYTAJ TAKŻE] Wojciech Górecki: w Gruzji będzie nasilał się konflikt wewnętrzny

REKLAMA

– Dane statystyczne pokazują również, że emigracja z tego kraju jest największa. W Albanii widać, że społeczeństwo jest zmęczone i chciałoby zmian oraz lepszych rządów. Jest jednak skazane na swoje elity, które zmieniają się u władzy. Można powiedzieć, że dwie partie tasują się u rządowego steru i wykorzystują dość podobne metody kontestując proces wyborczy w momencie porażki odwołując się do protestów społecznych. Z tego względu wiara w system wyborczy i demokratyczny jest bardzo słaba – dodała Marta Szpala.

"Światową szachownicę" prowadził Grzegorz Ślubowski.

PAP/Polskie Radio 24/db

-----------------------------------

REKLAMA

Data emisji: 1.07.2019

Godzina emisji: 20.33

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej