more_horiz

Analityk OSW: akcja w Idlibie to pokazanie społeczeństwu, że Ankara czuwa nad sytuacją

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2020 21:05
- W Turcji nastrój jest wojenny - mówił w Polskim Radiu 24 Mariusz Marszewski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich.
Audio
  • Mariusz Marszewski o sytuacji w Idlibie ("Światowa szachownica")
Turcja. Zdjęcie ilustracyjne
Turcja. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Władze Turcji ogłosiły w niedzielę, że jej siły rozpoczęły ofensywę wojskową w prowincji Idlib w północno-zachodniej Syrii przeciwko siłom reżimu prezydenta Baszara al-Asada, w odpowiedzi na ataki, które w mijającym tygodniu spowodowały poważne straty wśród tureckich żołnierzy.

- Społeczeństwo tureckie patrzy na Rosję jako na głównego winowajcę, bo często nie wiadomo o jakie siły chodzi - mówił ekspert. Dodał, że prezydent Turcji, Recep Tayyip Erdogan, uda się do Rosji w czwartek. Informację o spotkaniu Erdogana z prezydentem Rosji Władimirem Putinem potwierdził w poniedziałek rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow. Obaj przywódcy odbyli w piątek rozmowę telefoniczną.


Turcja PAP 1200.jpg
Konflikt w Syrii. Ekspert: Rosja i Turcja udają, że ze sobą nie walczą

"Tureckie społeczeństwo to aktor"

Tego samego dnia w Ankarze, jak dodał, odbyły się kolejne rozmowy o sytuacji w Idlibie z udziałem delegacji z Rosji. Według komunikatu tureckiego MSZ stronie rosyjskiej przekazano, że "należy natychmiast doprowadzić do trwałego zawieszenia broni, a siły rządowe Syrii, wspierane przez Moskwę, muszą wycofać się do granic określonych w umowie o deeskalacji, zawartej między Turcją a Rosją w 2018 roku".

- Tureckie społeczeństwo jest aktorem w Turcji. To kraj, który zasad demokracji nie spełnia, ale wybory odbywają się normalnie, jest więc ryzyko, że można je przegrać, więc istnieje przekonanie, że akcja w Idlibie jest pokazaniem społeczeństwu, że Ankara czuwa nad sytuacją - dodał Mariusz Marszewski.

******

Audycja: "Światowa szachownica"
Prowadzący: Paweł Lekki
Gość: Mariusz Marszewski, analityk Ośrodka Studiów Wschodnich. 
Data emisji: 02.03.2020
Godzina emisji: 20.33

Polskie Radio 24/PAP/jj

Zobacz także

Zobacz także