Charakteryzatorskie wpadki
W Trendach Kultury o znaczeniu charakteryzacji w produkcji filmowej. Najlepsi w swoim fachu potrafią zmienić twarz aktora tak, że jest nie do poznania. Tylko czy rzeczywiście każdy cel uświęca środki? O sukcesach i wpadkach filmowego make-up’u opowiedział krytyk Michał Oleszczyk, a także twórcy charakteryzacji: Anna Gorońska i Tomasz Matraszek.
2016-11-09, 00:30
Posłuchaj
Michał Oleszczyk zwrócił uwagę, że jesteśmy przyzwyczajeni do oglądania filmów w wersjach cyfrowych, jednak rekonstrukcje straszych filmów są niesłychanie bezlitosne i potrafią czasem zniszczyć efekt wizualny.
- Takie nadmierne "wyczyszczenie" taśmy potrafi obnażyć mankamenty charakteryzacji. Były takie filmy jak „Psychoza” Alfreda Hitchcocka, która ukazując się w cyfrowej wersji obnażyła charakteryzację Janet Leigh. Oglądając ten film, nagle dostrzegłem kilkucentymetrową warstwę tapety u aktorki - wspominał krytyk.
Osiągniecia światowej i polskiej sztuki charakteryzatorskiej omówilismy także na przykładzie takich filmów jak "Ostatnia rodzina" w reżyserii Jana P. Makuszyńskiego czy ”Zaćma” – Jana Bugajskiego.
Więcej w całej rozmowie.
REKLAMA
Gospodarzem programu była Joanna Sławińska
Polskie Radio 24/kawa
Trendy Kultury w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
_____________________
REKLAMA
Data emisji: 23.11.2016
Godzina emisji: 23.10
REKLAMA