Antoine Cierplikowski - fryzjer z Polski zrewalucjonizował świat mody

Niewielu Polaków odniosło na świecie tak spektakularny sukces, jak słynny fryzjer Antoni Cierplikowski, czyli Antoine. 21 lipca w Sieradzu, jego rodzinnym mieście, rozpoczyna się kolejny Open Hair Festival, impreza związana z fryzjerstwem, modą, sztuką i oczywiście z postacią Antoniego Cierplikowskiego. O tym niezwykle barwnym człowieku opowiedziała w audycji Kultura nie całkiem osobista Marta Orzeszyna, autorka książki "Antoine Cierplikowski. Król fryzjerów, fryzjer królów”.

2017-07-17, 13:27

Antoine Cierplikowski - fryzjer z Polski zrewalucjonizował świat mody
Nowy Jork, rok 1937. Mistrz fryzjerski "Antoni" Antoine Cierplikowski podczas czesania klientki.Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Posłuchaj

16.07.17 Marta Orzeszyna: Antoine byłby mistrzem autokreacji we współczesnych czasach.
+
Dodaj do playlisty

Miał równie duży wpływ na wygląd kobiet co Coco Channel. Wymyślił nowoczesny sposób strzyżenia dla pań, odmładzającą fryzurę "na chłopczycę" i pierwszy samoopalacz.

Zdaniem Marty Orzeszyny to postać zbyt mało wykorzystana w Polsce. - Antoni Cierplikowski jest szufladkowany jako ten, który zaproponował kobietom krótkie włosy, nie patrzy się na niego jednak w szerszym aspekcie. Antoine był artystą, który dał podwaliny pod współczesne metody strzyżenia – zauważyła gość audycji.

Na początku XX wieku wyjechał do Paryża, który wkrótce podbił. Potem zachwyciła się nim Ameryka. U Antoina czesały się takie sławy jak Marlena Dietrich, Greta Garbo, Pola Negri czy Eleonora Roosvelt.

Antoine był mistrzem nie tylko we fryzjerstwie, ale też w kreowaniu swojego wizerunku, a na ten składały się wyszukane stroje, ekscentryczność i znajomość sztuki.

REKLAMA

Jak zauważyła Marta Orzeszyna moda na kolorowe włosy, która wraca co jakiś czas – to właśnie wymysł Polaka sprzed 90 lat. - To postać pop kulturowa, a jego obecność w filmach z tamtej epoki, w teatrze, musicalach czy literaturze oznacza, że był bardzo silną osobowością – podkreśliła autorka jego biografii.

 Ponadto w audycji z okazji minionego 14 lipca święta narodowegoFrancji zaprezentowano fragmenty słuchowisk według klasyki literatury francuskiej.

 W cyklu o historii mody - krytyk sztuki dr Monika Małkowska opowiedziała zaś o odsłanianiu stóp w różnych epokach.

 Więcej w całej rozmowie.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Magda Mikołajczuk.

Kultura nie całkiem osobista w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje 

Polskie Radio 24/kawa

REKLAMA

_____________________

Data emisji: 16.07.17

Godzina emisji: 22.15


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej