Jak zakończy się zamieszanie wokół pierwszej prezes Sądu Najwyższego?

– Spotkanie Małgorzaty Gersdorf z prezydentem być może da się rozpatrywać jako pójście na pewien kompromis z obozem władzy lub z samym prezydentem – ocenił Andrzej Gajcy z Onet.pl. W audycji „Wróżenie z Faktów” rozmowa o możliwych scenariuszach dotyczących obsady stanowiska pierwszego prezesa Sądu Najwyższego. Głos w dyskusji zabrał również Marcin Fijołek z wpolityce.pl.

2018-07-08, 19:44

Jak zakończy się zamieszanie wokół pierwszej prezes Sądu Najwyższego?
Pierwsza prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Gersdorf. Czy są jeszcze szanse na to, że pozostanie na swoim stanowisku?. Foto: PAP/Jakub Kamiński

Posłuchaj

08.07.18 Andrzej Gajcy: „Jarosław Kaczyński ma bardzo negatywny stosunek do prezes Małgorzaty Gersdorf (…)”.
+
Dodaj do playlisty

Spór o reformę polskiego sądownictwa w ostatnich dniach rozgorzał na nowo. Od 4 lipca część sędziów Sądu Najwyższego, zgodnie z nowelizacją ustawy, przeszło w stan spoczynku ze względu na ukończenie 65. roku życia. Wśród nich jest również pierwsza prezes Małgorzata Gersdorf, która nie godzi się z tą zasadą i uważa, że będzie pełniła swój urząd do 2020 roku, kiedy to upływa jej kadencja.

– Mogę powiedzieć, że konia z rzędem dla tego, kto będzie potrafił przewidzieć, w jaki sposób zakończy się zamieszanie wokół Sądu Najwyższego. Najłatwiejszym scenariuszem dla obozu władzy byłoby pozostawienie pani Małgorzaty Gersdorf na stanowisku i kontynuowanie zmian w tej instytucji. Uważam, że dzięki temu rząd mógłby pozbyć się zdecydowanej części emocji, które narosły wokół tej sprawy, a także samej bijatyki politycznej, również z Komisją Europejską – dodał Andrzej Gajcy.

Marcin Fijołek zwrócił uwagę, że sędziowie Sądu Najwyższego uznają przejście w stan spoczynku tych pracowników SN, których dotknęła nowelizacja ustawy lub tych, którzy nie zdecydowali się skierować oświadczenia do prezydenta z prośbą o umożliwienie im dalszej pracy. Nie godzą się jednak na odsunięcie od wykonywanych obowiązków prezes sądu Małgorzaty Gersdorf.

- Można było to wywnioskować z tego, co mówił rzecznik Sądu Najwyższego w czasie konferencji prasowej. Sądzę, że tak dużego zamieszania nie byłoby, gdyby pierwsza prezes złożyła oświadczenie, którego zasadność akceptuje duża część sędziów. Nie wykluczam scenariusza, że gdyby pani Gersdorf zdecydowała się to zrobić, to prezydent powierzyłby jej misję do 2020 roku. Jednak prezes nie otworzyła sobie nawet takiej furtki – wskazał publicysta.

REKLAMA

Audycję „Wróżenie z Faktów” prowadził Łukasz Warzecha.

Polskie Radio 24/db

---------------------------

Data emisji: 08.07.2018

REKLAMA

Godzina emisji: 18:14

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej