Kosma Złotowski, europoseł PiS, o debacie w PE nt. sytuacji w Polsce

W Parlamencie Europejskim w Strasburgu w środę kolejna debata o sytuacji w Polsce. Wnioskowali o nią zieloni i liberałowie w związku z prowadzoną reformą wymiaru sprawiedliwości, ale pomysł poparła większość grup politycznych. Debatę zakończy przyjęcie rezolucji. – Ten dokument ma powoływać się na różne rzeczy. Tylko nie na fakty – mówił w audycji 24 Pytania – Rozmowa Poranka Kosma Złotowski, europoseł Prawa i Sprawiedliwości.

2017-11-15, 08:33

Kosma Złotowski, europoseł PiS, o debacie w PE nt. sytuacji w Polsce
Europoseł Kosma Złotowski. Foto: kosmazlotowski.eu

Posłuchaj

15.11.17 W Europarlamencie debata o Polsce. „Ocean absurdu”
+
Dodaj do playlisty

W projekcie rezolucji zapisano apel o uruchomienie artykułu siódmego unijnego traktatu, czyli stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Liberałowie już we wtorek zapowiedzieli starania o ukaranie Polski.

– Miarą „oceanu absurdu”, w którym się poruszamy, jest poprawka zgłoszona przez frakcję GUE/NGL, zrzeszającą nordyckich zielonych i partie lewicowo-postępowe. Wskazuje ona na to, że Parlament Europejski potępia środki opresji i akty prześladowania politycznego przeciwko komunistom, antyfaszystom i „innym demokratom”. Żadnych szczegółów nie ma jednak ani w tej poprawce, ani w samej rezolucji – mówił w Polskim Radiu 24 Kosma Złotowski.

W ocenie europosła PiS-u, przebieg debaty można zrelacjonować jeszcze przed jej rozpoczęciem. – Będziemy mieli koncert przemówień w wykonaniu feministek i posłów socjalistycznych. Będą mówić, że w Polsce ludzie są prześladowani, wsadza się ich do więzień. My tego wysłuchamy, a oni się utwierdzą w przekonaniu, że rzeczywiście tak jest. Za kilka miesięcy odbędzie się kolejna debata, będą powtarzane te same argumenty – pointował gość PR24.

Dyskusję o Polsce zakończy przyjęcie rezolucji. W projekcie przygotowanym przez większość grup politycznych jest decyzja o uruchomieniu artykułu siódmego unijnego traktatu. Na razie chodzi o pierwszy etap, czyli wysłanie wniosku do krajów Wspólnoty o stwierdzenie zagrożenia dla praworządności w Polsce. Do poparcia takiego dokumentu potrzeba 22 państw. W kolejnym etapie, dotyczącym nałożenia sankcji, potrzeba jednomyślności. Węgry już jednak zapowiedziały, że nie zgodzą się na ukaranie Polski.  

REKLAMA

Więcej w całej rozmowie z Kosmą Złotowskim.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/zz

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

REKLAMA

____________________ 

Data emisji: 15.11.17

Godzina emisji: 7.35

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej