Wiceminister sprawiedliwości o ustawie o IPN
- Wizyta polskiej delegacji w Izraelu to krok w dobrym kierunku, dzięki któremu możemy wypracować pole do rozmowy. Natomiast zmiana ustawy to kompetencja polskiego parlamentu i to polski Sejm decyduje czy będzie zmieniać prawo czy nie. Na tym etapie najważniejsze są rozmowy – powiedział w audycji 24 Pytania wiceminister sprawiedliwości Michał Woś.
2018-02-28, 08:11
Posłuchaj
Michał Woś odniósł się w Polskim Radiu 24 m.in. do ustawy o IPN. - Ta ustawa wyraźnie wskazuje, że dotyczy narodu polskiego i państwa polskiego jako całego. Nie może być zgody na to, by przypisywać narodowi polskiemu i państwu polskiemu odpowiedzialność czy jakąkolwiek współodpowiedzialność za zbrodnie nazistowskie III Rzeszy – wyjaśnił gość.
Wiceminister oświadczył, że ustawa o IPN nie została zamrożona. - Nie można mówić o zamrożeniu ustawy. Jest to pewien etap. Każdy przepis, który wchodzi dopiero po jakimś czasie jest stosowany w rzeczywistości, realnie są stawiane z tego tytułu zarzuty, natomiast przy tej ustawie prokurator generalny powiedział w jaki sposób dokona interpretacji – zauważył.
Zdaniem Wosia, ważne jest to, by chronić dobre imię Polski. - Państwo polskie nie może przechodzić obojętnie wobec prób fałszowania historii – stwierdził.
Wiceminister odniósł się także do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który został ustanowiony w 2011 roku i jest obchodzony 1 marca.
REKLAMA
- Bardzo ważna jest edukacja na temat Żołnierzy Wyklętych. Po to powstało Muzeum Żołnierzy Wyklętych - by prowadziło bogaty pion badań, edukacji, spotkań, by pokazywać bohaterstwo niezłomnych - osób, które nigdy nie pogodziły się z sowiecką niewolą – podsumował Woś.
Michał Woś zapowiedział też uroczyste otwarcia dla zwiedzających piwnic Ministerstwa Sprawiedliwości. - Będzie można przyjść zobaczyć to miejsce na własne oczy, miejsce uświęcone krwią Polaków - powiedział wiceminister.
W podziemiach resortu w latach 1945-1954 mieścił się areszt Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego. Przetrzymywani byli tam miedzy innymi Jan Rodowicz „Anoda” i gen. August Emil Fieldorf „Nil”. Uroczyste otwarcie w czwartek z udziałem najwyższych władz państwowych. Dla odwiedzających, podziemia będą otwarte od 2 marca od godziny 10.00 . Wejście od św.Teresy.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Tadeusz Płużański.
Polskie Radio 24/pr
24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
____________________
Data emisji: 28.02.18
Godzina emisji: 7:35
REKLAMA