Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Niemcy relatywizują historię

2018-03-21, 08:37

Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Niemcy relatywizują historię
Dorota Arciszewska-Mielewczyk. Foto: PR24/AK

- Są w relacjach z Niemcami kwestie trudne, których nie można zamiatać pod dywan jak poprzedni rząd. Zawsze byłam zwolennikiem artykułowania wątpliwości co do Jugendamtów i domagania się reparacji. Niemiecka polityka historyczna to majstersztyk, z kata stali się ofiarą. W Polsce wytworzono poczucie wstydu, że jesteśmy gorsi. Musimy wstać z kolan  – powiedziała w audycji 24 Pytania Dorota Arciszewska-Mielewczyk z PiS.

Posłuchaj

21.03.2018 Dorota Arciszewska-Mielewczyk: Trzeba zrobić kwerendę strat w Polsce i wystawić Niemcom fakturę
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem Doroty Arciszewskiej-Mielewczyk problemy z działalnością Jugendamtów to kwestia zaniedbań ze strony polskich rządów. - Jugendamty to instytucja, która pochodzi z 1936 roku, a dzisiaj posługuje się innymi metodami. Nad nią nie ma zwierzchnictwa ministerstwa. To układ samorządowo-instytucjonalny. Kwestie Jugendamtów są też omawiane w innych krajach, ponieważ dochodziło tez do porwań dzieci, by one pozostały z rodzicami. To były ciężkie procesy rodzin, które były zniszczone psychicznie i finansowo. To machina prawnicza, która do dzisiaj funkcjonuje. Jeśli pan o tym problemie nie rozmawia, to druga strona uważa, że jest przyzwolenie i  może się posunąć bardzo daleko. Poprzednia koalicja zamiatała te tematy pod dywan – powiedziała poseł.

Według rozmówczyni Polskiego Radia 24 Niemcy relatywizują historię. – Strona niemiecka w recydywie nie dość, że posługiwała się określeniami „polskie obozy”, to dzisiaj nie chce przepraszać za coś co jest oczywiste. Jeśli nie będziemy reagować, to pozwolimy na te politykę niemiecką. Wiedząc, że sprostowania nie odnoszą skutku, musieliśmy przejść na procesy karne, by płacono ciężkie odszkodowania. Musimy uczyć się od Niemców i Żydów, którzy zawsze reagują tam, gdzie naruszane są interesy ich społeczeństw. Powinniśmy robić to samo – mówiła Arciszewska-Mielewczyk.

W ocenie parlamentarzystki Niemcy założyli, że temat reparacji nie wróci. - Przez wiele lat o reparacjach się nie mówiło. Polska nie zrzekła się reparacji. Trzeba przypominać światu, że żyliśmy pod sowiecką okupacja i to nie było suwerenne państwo. Musimy mieć odwagę rozpocząć temat. Jeśli nie będziemy o tym rozmawiać, to temat nie zaistnieje. Trzeba zrobić kwerendę strat w Polsce i wystawić Niemcom fakturę. Mamy do tego moralne prawo. To jest możliwe – wskazywała Dorota Arciszewska-Mielewczyk.

Więcej w całej audycji.

Gospodarzem programu był Tadeusz Płużański.

Polskie Radio 24/IAR/PAP

24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

Data emisji: 21.03.2018

Godzina emisji: 07:35


Polecane

Wróć do strony głównej