Michał Szczerba: PiS zmienia Konstytucję przez ustawy zwykłe
Podczas posiedzenia Zgromadzenia Narodowego prezydent Andrzej Duda wygłosił orędzie z okazji 550-lecia polskiego parlamentaryzmu i 100-lecia odzyskania niepodległości. Parlamentarzyści PO nie wzięli udziału w Zgromadzeniu Narodowym. Postawę klubu komentował Michał Szczerba z Platformy Obywatelskiej.
2018-07-16, 08:45
Posłuchaj
Orędzia prezydenta wysłuchali parlamentarzyści PiS i Kukiz'15, a także m.in. przedstawiciele rządu z premierem Mateuszem Morawieckim oraz reprezentanci parlamentów państw Europy Środkowej i Wschodniej. Posłowie Nowoczesnej i PSL, którzy pojawili się na posiedzeniu Zgromadzenia Narodowego, opuścili je zanim prezydent zabrał głos.
Powody nieobecności posłów Platformy Obywatelskiej na Zgromadzeniu Narodowym gość Polskiego Radia 24 tłumaczył następująco - Nie zbojkotowaliśmy Zgromadzenia Narodowego, tylko w nim nie uczestniczyliśmy. Uważamy, że z ludźmi którzy na co dzień zajmują się głównie łamaniem konstytucji trudno jest świętować. Mam wrażenie, że z tych 550-ciu lat PiS wybiera elementy, które dla mnie kojarzą się z Sejmem niemym, z ograniczaniem praw posłów, z takim traktowaniem spraw publicznych które są przyjmowane w milczeniu i pod dyktando kogoś. Gospodarzem tego wydarzenia jest marszałek Kuchciński, który jest symbolem niszczenia tradycji parlamentarnej, wszystkiego co wiąże się z dyskusją, kompromisem, debatą i swobodą wypowiedzi, prawem mediów do relacjonowania wydarzeń politycznych - wyjaśniał - Pamiętam Salę Kolumnową, pamiętam dantejskie sceny gdy posłowie opozycji nie byli na nią wpuszczeni., pamiętam gdy prokuratura dwukrotnie umorzyła postępowanie w tej sprawie. Mamy do czynienia z z ludźmi, który na co dzień zajmują się wykluczaniem posłów i nakładaniem kar finansowych wyłącznie w odniesieniu do opozycji -.
Poseł Michał Szczerba odniósł się również do sporu o stanowisko pierwszego prezesa Sądu Najwyższego - Szanujemy wynik demokratycznych wyborów. Nie może być jednak tak, że PiS nie mając większości konstytucyjnej zmienia konstytucję poprzez ustawy zwykłe, na przykład ograniczając sześcioletnią kadencję prezesa Sądu Najwyższego, którą w sposób bardzo jasny i czytelny gwarantuje Konstytucja, wcześniej paraliżując Trybunał Konstytucyjny, wprowadzając tam trzech sędziów dublerów - podkreślił.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
PAP/PR24/KA
Rozmowę prowadził Grzegorz Jankowski.
24 Pytania w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
REKLAMA
Data emisji: 16.07.2018
Godzina emisji: 07:38
REKLAMA