Prof. Waldemar Paruch: orzeczenie TSUE potwierdziło, że wyroki tej instytucji są polityczne

- Werdykt Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej uwypuklił trzy kwestie. Jedną z nich jest ta, że jeśli chodzi o działalność tej instytucji, to mamy wyroki polityczne - powiedział w Polskim Radiu 24 w audycji "Rozmowa poranka" prof. Waldemar Paruch, szef Centrum Analiz Strategicznych.

2019-06-25, 08:54

Prof. Waldemar Paruch: orzeczenie TSUE potwierdziło, że wyroki tej instytucji są polityczne
Prof. Waldemar Paruch. Foto: PR24/AK

Posłuchaj

25.06.2019. "24 Pytania – Rozmowa poranka". Gość: prof. Waldemar Paruch (szef Centrum Analiz Strategicznych)
+
Dodaj do playlisty

W poniedziałek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł, że przepisy polskiego prawa w sprawie obniżenia wieku przejścia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego są sprzeczne z prawem Unii. Jego zdaniem regulacje naruszają wymogi niezawisłości sędziowskiej.

Powiązany Artykuł

MSZ Jacek Czaputowicz free 1200.jpg
Szef MSZ: orzeczenie TSUE nie będzie miało praktycznego znaczenia w Polsce

Polski rząd argumentował w tej sprawie, że organizacja wymiaru sprawiedliwości należy do państw członkowskich. I choć przyznali to sędziowie w Luksemburgu, to uznali, że kraje UE, wykonując tę kompetencję, mają obowiązek dotrzymywać zobowiązań wynikających z prawa Unii.

- Są trzy aspekty, które uwypuklił ten werdykt TSUE. Po pierwsze, orzekł on w sprawie, która jest historyczna, bo te przepisy już nie obowiązują. Po drugie, to łabędzi śpiew odchodzącej Komisji Europejskiej. Po trzecie zaś, jest to potwierdzenie tezy, że w takich kwestiach jak działalność TSUE mamy wyroki polityczne - wymienił prof. Waldemar Paruch.

Gość audycji jednocześnie wytłumaczył, na czym polega upolitycznienie wyroków TSUE. - Trybunał od kilku lat usiłuje rozszerzać swoje uprawnienia i przekraczając przepisy Traktatu Lizbońskiego, zawłaszcza coraz nowe obszary. Pojawia się więc pytanie: na ile nowe władze UE powiedzą temu dość? To ważne, bo im bardziej TSUE będzie rozszerzał swoją władzę, tym bardziej Komisja Europejska będzie przekraczała przepisy Traktatu z Lizbony i w efekcie tym bardziej będziemy mieli problem z integracją europejską w skali kontynentalnej - powiedział prof. Waldemar Paruch.

REKLAMA

Na początku lipca odbędzie się kongres Prawa i Sprawiedliwości. Szef Centrum Analiz Strategicznych odniósł się także do tego spotkania, przypominając, co uczestnicy zamierzają podczas niego zrealizować. - Podsumujemy działalność poszczególnych resortów. Następnie na podstawie tej analizy sformułujemy zadania na następne cztery lata. Dyskusja, która tam nastąpi, będzie stanowić zarys odnowionego programu partii. Dotychczasowy, napisany w 2014 roku, w niektórych segmentach został już zrealizowany. Częściowo należy też go przemodelować, bo pojawiły się nowe wyzwania - wyjaśnił prof. Waldemar Paruch.

Zachęcamy do wysłuchania całej rozmowy w programie "24 pytania". 

ZOBACZ INNE WYDANIA "24 PYTAŃ"

***

REKLAMA

Rozmowę prowadziła: Eliza Olczyk

Gość: prof. Waldemar Paruch (szef Centrum Analiz Strategicznych)

Data emisji: 25.06.19

Godzina emisji: 7.36

REKLAMA

bb

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej